Policja ostrzega: Uważaj na #fakenews!

– W związku z nieuzasadnioną paniką wywołaną w trakcie pandemii koronawirusa, apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw  – mówi insp. Mariusz Ciarka Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji. W portalach społecznościowych pojawili się oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację. 

Obecnie policjanci ostrzegają przed nieprawdziwymi informacjami dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołującymi wprost do paniki. – Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie – dodaje Rzecznik Prasowy.

Funkcjonariusze przypominają że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. Np. gov.pl – Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polaków, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa.

– Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej! – przypomina insp. Mariusz Ciarka. – Apelujemy o rozwagę, rozsadek, odpowiedzialność i unikanie paniki!

Źródło: policja.pl

Poniżej przykładowe #FakeNews-y

Jeśli otrzymacie takiego SMSa lub e-mail z linkiem, nie otwierajcie go‼️
Takie informacje są fałszywe i mogą doprowadzić do prawdziwej utraty pieniędzy. Nie dajmy się oszukać! Nie powielajmy fałszywych wiadomości!
Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność!
Jeśli otrzymacie takiego SMSa lub e-mail z linkiem, nie otwierajcie go‼️
Takie informacje są fałszywe i mogą doprowadzić do prawdziwej utraty pieniędzy. Nie dajmy się oszukać! Nie powielajmy fałszywych wiadomości!
Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność!
Przykładowy fakenews. Źródło: policja.pl

Powiązane artykuły

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych. Uruchomiono też specjalną infolinię

Zamykamy granice przed koronawirusem

Zalecenia dla obiektów handlowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Kontaktuj się z Urzędem Skarbowym przez internet – informacja dla podatników

Masz kwarantannę? Dostaniesz chorobowe

Pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w Wołowie

Lista najbliższych oddziałów zakaźnych dla zainfekowanych koronawirusem

Co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie?

Koronawirus 2019-nCoV. Czy maseczka ochronna z apteki uchroni przed zakażeniem?