Policjanci sprawdzają kierowców i stan techniczny samochodów

Dzisiaj, 17 lipca 2019 roku w całym kraju policjanci przeprowadzają wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze szczególnie reagują na naruszenia przepisów ruchu drogowego, ale również na te związane z ochroną środowiska.

Około 5 tysięcy policjantów czuwa dziś nad porządkiem i bezpieczeństwem na drogach, zwracając uwagę na wszystkie naruszenia w ruchu drogowym, a zwłaszcza stanowiące główne przyczyny wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Czyli m.in.: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Poza tym w ramach tej akcji przeprowadzane są działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Ich cel to eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.
Policjanci korzystają z dymomierzy i analizatorów spalin, a także dokonują wzrokową ocenę stanu układu wydechowego pojazdów.

W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że naruszono wymagania ochrony środowiska, będą zatrzymywane dowody rejestracyjne (pozwolenie czasowe), a pojazdy nie będą dopuszczone do dalszej jazdy. – Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów na drodze i korzystanie z w pełni sprawnych pojazdów – mówią policjanci.

źródło: policja.pl