Policjanci wciąż ostrzegają! Kolejna metoda działania oszustów

Za pomocą jednego z popularnych komunikatorów kontaktuje się z nami znajoma osoba, która prosi o szybką pożyczkę. Pieniądze mają zostać przekazane za pomocą kodu BLIK. To kolejna metoda oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Policjanci przypominają, aby nie dać się nabrać, gdyż w momencie kiedy dochodzi do przekazania kodów, oszust wyłudza pieniądze podszywając się pod znajomą osobę używając jej konta.

W dalszym ciągu wołowscy policjanci otrzymują zgłoszenia o próbach dokonania oszustw za pomocą jednego z popularnych komunikatorów. Pieniądze mają zostać przekazane za pomocą kodu BLIK lub przelewu. Piszący stanowczo obstaje, by skorzystać właśnie z tej opcji robienia przelewów.

Jak się później okazuje, to nie znajomy prowadzi z nami korespondencję. Przestępca włamując się na konto komunikatora podaje się za naszego znajomego i to on wysyła prośbę o podanie kodu.

Policjanci ostrzegają – jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przelew za pomocą kodu BLIK zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej żądanie. BLIK to szybka płatność, której po potwierdzeniu nie uda się już cofnąć.

Ponadto:

– Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. 

– Nie otwierajmy maili od nieznanych osób, załączników czy linków.

– Oszuści często podszywają się pod witryny banków- w przypadku wystąpienia wątpliwości nie wpisujmy swojego loginu i hasła.

– Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach niewłaściwego korzystania z Internetu.

– Kontrolujmy strony internetowe odwiedzane przez najmłodszych.

– Uaktualnijmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy. Pomyślmy także o regularnej zmianie hasła do kont bankowych, portali społecznościowych czy też poczty elektronicznej.