Program “Beczka+”

Od początku sierpnia we Wrocławiu wystartował nowy program, żartobliwie nazwany “beczka+”, który ma zapewnić nawet 5 tys. zł dopłaty dla łapiących deszczówkę. Czy będzie teraz łapać deszcz do beczki za pieniądze?

My jeszcze nie, ale od 2 sierpnia mieszkańcy Wrocławia mogą ubiegać się o dopłaty dla tych, którzy będą zbierać wodę deszczową. Miasto uruchomiło bowiem program “Złap deszcz”. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą składać wnioski w Biurze Wody i Energii o dofinansowanie na instalację zbierającą wodę deszczową.

Miasto obiecuje pokryć nawet 80 proc. kosztów (lecz nie więcej niż 5 tys. zł) budowy każdemu, kto na własnym terenie zdecyduje się na założenie ogrodu deszczowego. Wodę można zbierać w pojemnikach i w gruncie. Za miejskie pieniądze będzie można też postawić naziemny, wolno stojący zbiornik zbierający wodę opadową z dachu, czy wybudować studnię chłonną w postaci podziemnego zbiornika na wodę opadową, czy muldę. Zasada jest taka sama dla wszystkich rozwiązań wpisujących się w cel dotacji.

Głównym celem programu jest ograniczenie, nawet o połowę, zużycia uzdatnionej wody pobieranej z miejskich wodociągów oraz odciążenie miejskiej kanalizacji. Poza tym pomysłodawcy programu liczną na zmniejszenie ryzyka miejskich powodzi i podtopień. Jak podkreślają władze miasta – umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą nie tylko działania proekologiczne, ale też ma zalety ekonomiczne. – Przez ostatnie 5 lat zużycie wody znacznie wzrosło – przekonuje Witold Ziomek, prezes MPWiK. Jesteśmy ciekawi czy w powiecie wołowskim też przyjąłby się taki pomysł.