Uważaj na fałszywe wiadomości! Możesz stracić dużo pieniędzy

Fałszywe SMS-y, przez które oszuści mogą nam wyczyścić konto w banku wciąż funkcjonują. Do naszej Redakcji docierają informacje o kolejnych takich wiadomościach. Pod żadnym pozorem nie otwieraj linku zawartego w podejrzanym SMS-ie!

Przykładowy fałszywy SMS. Na takie wiadomości uważaj

O tym niebezpiecznym procederze ostrzegali wołowscy policjanci na początku grudnia. Jednak jak się okazuje, ludzie wciąż dostają podejrzane SMS-y. Zazwyczaj są to wiadomości tekstowe z informacją o konieczności uregulowania zaległości lub niedopłaty w wysokości kilku złotych, a nawet groszy. W treści wiadomości pojawia się także odnośnik do strony internetowej, za pośrednictwem której można dokonać tej płatności. Po kliknięciu w link i dokonaniu przelewu okazuje się, że z konta pokrzywdzonych pobierane są zdecydowanie wyższe kwoty, rzędu nawet kilku tysięcy.

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie wszelkiej ostrożności oraz nie otwieranie dołączonych do wiadomości załączników niewiadomego pochodzenia, które mogą zawierać wirusy lub inne złośliwe oprogramowanie – ostrzega sierż. szt. Marzena Pawlik z wołowskiej Komendy. – Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców powiatu apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości tekstowej o podobnej treści – dodaje wołowska policjantka.

Pamiętajmy, żeby:

  • Nie wchodzić na stronę internetową banku za pośrednictwem linków znajdujących się w przychodzących SMS-ach lub mailach.
  • Używajmy do tego celu adresu podanego przez bank, z którym podpisaliśmy umowę o otwarcie i prowadzenia rachunku bankowego. Nie jest również wskazane wykorzystywanie mechanizmu tzw. „Zakładek” lub „adresów Ulubionych”, gdyż istnieją szkodliwe obiekty, które potrafią modyfikować zachowane tam adresy.
  • Nigdy nie używać wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony logowania banku.
  • Wyszukane w nich linki mogą prowadzić do fałszywych stron lub stron zawierających wirusy.
  • Przed zalogowaniem sprawdzić, czy połączenie z bankiem jest bezpieczne.
  • Adres witryny internetowej banku powinien rozpoczynać się od skrótu: “https://”, a nie “http://”. Brak litery “s” w skrócie “http” oznacza brak szyfrowania, czyli, że Twoje dane są transmitowane przez Internet tekstem jawnym, co naraża Cię na ogromne niebezpieczeństwo.
  • Sprawdzać prawidłowość certyfikatu.
  • Zanim wpiszemy identyfikator bądź login i hasło sprawdźmy, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem szyfrowania. Jeżeli znajdziemy symbol kłódki, kliknijmy na niego dwa razy, aby sprawdzić, czy wyświetlony certyfikat jest ważny i czy został wydany dla Twojego banku. Jeśli certyfikat utracił ważność lub nie został wystawiony dla Twojego banku albo nie można go zweryfikować zrezygnuj z połączenia.
  • Spróbujmy potwierdzić przed wykonaniem operacji, czy rzeczywiście posiadamy jakąkolwiek niedopłatę z poprzednich rozliczeń. Weryfikujmy treść wiadomości. Być może taka niezajmująca wiele czasu czynność pozwoli ustrzec nas przed utratą oszczędności.