Rodziny z powiatu czekają na pomoc. Znajdziesz je w internecie

7-top-zdjecia-960pxDzisiaj została oficjalnie otwarta baza rodzin, którym można pomóc w ramach akcji Szlachetna Paczka. W tym roku, tak jak w poprzednim, do pomocy zostały zgłoszone również rodziny z naszego powiatu. Wolontariusze rejonów Wołów i Brzeg Dolny ciągle odwiedzają rodziny, o których trudnej sytuacji zawiadamiały szkoły i inne instytucje. Ci sprawdzają, czy rodzina kwalifikuje się do pomocy. O historiach rodzin i ich problemach, oraz potrzebach przeczytacie wchodząc na http://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny. Wystarczy wybrać odpowiedni rejon i wypełnić formularz. Baza rodzin jest aktualizowana na bieżąco, zatem ich ilość może ulec zmianie, ponieważ historie rodzin będą jeszcze dodawane. W Wołowie pojawił się już pierwszy darczyńca, który postanowił przygotować paczkę. Finał Szlachetnej Paczki – moment przekazania darów dla rodzin przez wolontariuszy – nastąpi 10 i 11 grudnia.

Czym jest Szlachetna Paczka?

Jest to ogólnopolskie przedsięwzięcie polegające na poszukiwaniu i docieraniu przez zespół Szlachetnej Paczki do rodzin, które potrzebują pomocy. Tworzona jest internetowa baza potrzebujących, z której darczyńcy mogą wybrać jedną rodzinę i dla niej przygotowują paczkę w postaci prezentu. W przedświątecznych pakunkach znajdują się rzeczy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rodziny. Wolontariusze przekazują paczki rodzinom, a darczyńcy pozostają anonimowi.

A oto jedna z wielu historii potrzebujących rodzin:

Pan Jerzy (38l.) wraz z żoną Jolantą (40l) wspólnie wychowują tróję dzieci – Malwinę (15l.), Aleksandra (11l) oraz Andrzeja (8 miesięcy).
Jedenastoletni Aleksander urodził się niedorozwinięty umysłowo. Wielokrotne konsultacje medyczne nie dały jasnych przyczyn choroby, jednakże lekarze podejrzewają autyzm dziecka. Opieki lekarskiej wymaga również najmłodsza pociecha – 8 miesięczny Andrzej, który cierpi na atopowe zapalenie skóry. Pani Jolanta przed zajściem w ciążę, w wyniku której urodził się Andrzej uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Ze względu na ciąże nie mogła poddać się rehabilitacji i dziś cierpi na problemy z kręgosłupem. Konieczność stałej opieki nad chorymi dziećmi uniemożliwia jej podjęcie pracy. Rodzina żyje w trudnych warunkach lokalowych – w domu panuje wilgoć i grzyb, brakuje łazienki. Rodzina utrzymuje się z zasiłków socjalnych, świadczenia pielęgnacyjnego i programu wsparcia rodziny 500+. Duże koszty leczenia dzieci nie pozwalają jednak na zapewnienie wszystkich potrzeb rodziny – po odjęciu kosztów utrzymania, pozostaje im do dyspozycji 329 zł na osobę miesięcznie.
Pan Jerzy, który 6 lat temu stracił pracę w branży budowlanej podąża za marzeniem, jakim jest praca w charakterze kierowcy ciężarówki. Korzysta z kursów organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, dzięki czemu zyskał kwalifikacje zawodowe. Posiada prawo jazdy kategorii C., jednak pomimo wielu prób wciąż nie udało się ukończyć kursu na kategorię E. Wszystkie wolne środki finansowe inwestują w dostosowanie domu do potrzeb niepełnosprawnego dziecka – próbują skończyć łazienkę, a także wykonać centralne ogrzewanie. Remont wykonywany jest krok po kroku, a instalacja hydrauliczna powstaje etapami. Piętnastoletnia Malwina spełnia swoje pasje tańcząc, jest przewodniczącą klasy i osiąga bardzo dobre wyniki w nauce.
Aleksander potrzebuje trójkołowego rowerka, dzięki któremu mógłby rozładować pokłady swojej energii. Rodzina potrzebuje specjalistycznych kosmetyków dla chorego na atopowe zapalenie skóry Andrzeja. Potrzebna jest również żywność.