Rodziny z naszego powiatu czekają na pomoc

Trwają już prace nad finałem Szlachetnej Paczki, który odbędzie się w ten weekend. Na pomoc czekają jeszcze rodziny z naszego okręgu. Możesz im pomóc na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

Przypominamy, że Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Mądra pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 18 lat. Tylko w zeszłym roku w działania włączyło się ponad 635 tys. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 milionów złotych.

Wołów/Brzeg Dolny

  • Pan Paweł z Rodziną:

Pan Paweł wraz z bratem Krzysztofem mieszkają w małym mieszkaniu. Oboje są osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i schorowanymi. Pan Krzysztof porusza się na wózku inwalidzkim i całkowicie uzależniony jest od pomocy swojego brata. Mieszkanie jak i bliskie otoczenie nie jest dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej więc mężczyzna od kilku lat nie wychodzi już na zewnątrz. Bracia utrzymują się z rent 1509 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania i leczenia pozostaje im zaledwie 309 zł na przeżycie miesiąca.

3 kluczowe potrzeby: żywność, Chemia, opał

  • Pani Justyna z Rodziną:

Pani Justyna i jej mąż mieszkają w małym mieszkaniu wraz z dwójką dzieci, Weroniką i Bazylim. Pani Justyna jest w ciąży z trzecim dzieckiem. Rodzina radziła sobie dobrze do momentu w którym pan Tadeusz podupadł na zdrowiu. Wtedy to zaczęły się problemy finansowe. Rodzina utrzymuje się jedynie z zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku z MOPS świadczeń (łącznie 2096 złotych). Po odliczeniu kosztów utrzymania (910 zł) dochód na jednego członka rodziny to zaledwie 297 złotych miesięcznie.

3 kluczowe potrzeby: Dwupiętrowe łóżko dla dzieci, Zimowa kurtka dla pani Justyny, Żywność

  • Pan Tomasz z Rodziną

W 1986 roku u pana Tomasza zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. W postępującej każdego dnia chorobie wspiera go jego żona – Joanna. Przed pojawieniem się choroby, małżeństwo prowadziło aktywne życie zawodowe, mają dwójkę dzieci. Dziś, cały ich świat zamknięty jest w mieszkaniu, nie mając kontaktu z rodziną. Córka podpisała kredyt na dane pani Joanny. Teraz musi ona go spłacać mimo, że w niewiedzy został na nią zaciągnięty. Dochód na jednego członka rodziny to 176 zł, a ich łączny miesięczny przychód to zaledwie 1740 zł. Kosztowne lekarstwa, środki czystości i konieczność opłacania transportu do lekarzy oraz spłata raty kredytu sprawiają, że niewiele pieniędzy pozostaje na żywność i inne podstawowe potrzeby rodziny.

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Opał, Środki czystości

  • Pani Barbara z Rodziną: 

    Pani Barbara mieszka z młodszą siostrą. Kiedyś, jak żyli rodzice było lepiej, niestety zmarli jakiś czas temu. Kobieta została na świecie z chorą siostrą, choć sama nie jest już pierwszej młodości. Mieszkanie kobiet jest w opłakanym stanie i potrzebuje remontu. Dochód rodziny po odliczeniu kosztów mieszkania i leków (540 zł), to jedynie 205zł na miesiąc na osobę. A leki nie zawsze biorą, bo nie wystarcza na jedzenie.

    3 kluczowe potrzeby: Opał, Żywność, Obuwie

  • Pani Aurelia:

Dwaj synowie Pani Aurelii zmarli kilka miesięcy temu, od tego czasu została sama i z trudem radzi sobie z codziennością. Z uwagi na problemy ze stawami, podeszły wiek oraz zawroty głowy, nawet wyjście do sklepu czy przyniesienie sobie opału jest sporym wyzwaniem. W mieszkaniu, na praktycznie każdej ścianie ma pleśń. Utrzymuje się z emerytury 1600 zł, gdzie po odjęciu kosztów utrzymania, jej dochód wynosi 490 zł.

3 kluczowe potrzeby: Koc, Środki czystości, Opał

  • Pani Maria:

Pani Maria od zawsze opiekowała się w swoim życiu kimś (teściową, niepełnosprawnym umysłowo szwagrem). Żyła wraz z mężem, radząc sobie i zapewniając podstawowe potrzeby. W lutym tego roku w wyniku choroby straciła nogę. Nie ma jednak już nikogo, kto mógłby jej pomóc. Teraz to pani Maria jest osoba niepełnosprawną. Porusza się na wózku inwalidzkim, radząc sobie głównie dzięki pomocy sąsiadów. Jej jedynym źródłem utrzymania jest emerytura (1440 zł), ale znaczną jej część zostaje przeznaczona na leki i dojazdy do lekarzy. Po opłaceniu tego i rachunków za mieszkanie pozostaje jej do życia 573 zł.

3 kluczowe potrzeby: Żywność, Dres, Opał

Wszystkim tym osobom i ich rodzinom można pomóc na stronie www.szlachetnapaczka.pl