Trwa głosowanie na burmistrzów, wójtów i radnych. Gdzie można zgłaszać nieprawidłowości?

Przypomnijmy, głosowanie dziś trwa od 7.00 do 21. Jest to tylko czas głosowania, nie można prowadzić agitacji, naruszać ciszy wyborczej czy łamać ordynacje wyborcza w czasie głosowania. Każde naruszenie należy zgłaszać policji lub do Ruchu Kontroli Wyborów (RKW), który telefonicznie przyjmuje zgłoszenia o nieprawidłowościach w przebiegu głosowania.

– Na tej podstawie powstanie raport, a najpoważniejsze incydenty trafią do sądu – powiedział w czwartek PAP Józef Orzeł z RKW.

Telefony RKW są czynne od godz. 9 do 23. – Będzie można zgłaszać dwa typy spraw – jak jest się przekonanym, że ktoś naruszył ordynację wyborczą, porządek w lokalu, zasady wyborcze itd., ale można też dzwonić, żeby się podzielić wątpliwościami, bo przy telefonach będą siedzieli eksperci – wyjaśnił Orzeł.

Dodał, że jeżeli ekspert uzna, iż zgłoszenie jest naruszeniem ordynacji wyborczej, wówczas sporządzi notatkę oraz poprosi osobę dzwoniącą o imię, nazwisko, numer telefonu, numer komisji obwodowej oraz nazwę miejscowości, w której miało dojść do nieprawidłowości. Anonimowe sygnały nie będą przyjmowane.

Na podstawie sporządzonych w niedzielę notatek Ruch Kontroli Wyborów sporządzi raport, opisujący najczęstsze naruszenia ordynacji wyborczej. Ma on być gotowy w kilka tygodniu po wyborach i upubliczniony.

Rozmówca PAP przypomniał, że w ubiegłych latach, najczęściej zgłaszanymi naruszeniami była m.in. „propaganda w lokalu wyborczym, sytuacja w której ktoś wrzucił kilka kartek do urny, lub brak danej osoby w spisie wyborców danej komisji, mimo iż powinna się w nim znajdować”.

– Z częścią tych spraw ludzie pójdą do sądu i wtedy trzeba będzie im pomóc od strony prawnej; postaramy się zorganizować pomoc prawną w przypadkach w których sądzimy, że są tego warte; np. gdy naruszenie mogło skutkować zmianą wyniku w danym okręgu – powiedział przedstawiciel RKW.

Ruch Kontroli Wyborów nie zdecydował jeszcze, czy infolinia będzie też działać podczas II tury. Kiedy zostaje tylko dwóch kandydatów, to napięcie wyborcze i kontrola jest dużo większa. Myślę, że poziom naruszeń i procent głosów nieważnych (w II turze) będzie mały – ocenił Orzeł.

Nieprawidłowości podczas niedzielnego głosowania będzie można zgłaszać pod pięcioma numerami telefonów: 787 522 724, 787 522 727, 787 522 730, 787 522 733, 787 522 739.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP