Twierdzili, że są policjantami z wołowskiej Komendy. Uważajmy na oszustów!

Na terenie Dolnego Śląska wciąż dochodzi do oszustw metodą tzw. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przestępcy wykorzystują co raz to nowsze pomysły w sposobie wyłudzania oszczędności życia. Wołowska Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, również podczas rozmów telefonicznych.

– W dniu dzisiejszym (tj. 27 stycznia 2020 roku) funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wołowie otrzymali kilka sygnałów o podejrzanych rozmowach telefonicznych. Osoby miały dzwonić do rozmówcy na telefon stacjonarny podając się za funkcjonariusza wołowskiej Komendy Policji (podawali dane osób faktycznie pracujących w Komendzie Powiatowej Policji w Wołowie). Następnie w zależności od sytuacji zadawały pytania o korespondencję, np. czy rozmówca otrzymał już paczkę/ list z Jednostki Policji. Następnie po uzyskaniu negatywnej odpowiedzi osoba dzwoniąca kończyła rozmowę prosząc o potwierdzenie w Komendzie Powiatowej Policji w Wołowie danych, które podała jako swoje – mówi sierż. szt. Marzena Pawlik z KPP Wołów.

Sytuacje te nie miały dalszego ciągu, a więc nie doszło do jakiegokolwiek oszustwa, jednak Policja apeluje do mieszkańców powiatu o ostrożność, szczególnie podczas rozmów telefonicznych.

Stosujmy zasadę organicznego zaufania w stosunku do telefonów od osób podających się za policjanta, pracownika urzędu czy instytucji. Nie podawajmy telefonicznie żadnych wrażliwych danych. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy – dodaje sierż. szt. Marzena Pawlik.

Należy pamiętać o tym, że policjanci nie dzwonią i nie pobierają od nikogo pieniędzy. Nie odpowiadajmy na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie przekazujmy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczajmy do domu ankieterów, akwizytorów, osób podających się za pracowników różnych instytucji lub innych podejrzanie zachowujących się osób. W każdym takim przypadku konsultujmy się z członkami rodziny. Weryfikujmy informacje przekazywane nam przez telefon.

O wszelkich podejrzanych zdarzeniach należy bezzwłocznie informować policję pod nr. Alarmowym 112.