Ustanowiono nowe święto państwowe. Będzie kolejny dzień wolny od pracy?

W poniedziałek Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza nowe święto państwowe. Jest to Dzień Nauki Polskiej, który obchodzić będziemy corocznie 19 lutego. Jaki jest cel święta? Czy jest dniem wolnym od pracy? Wyjaśniamy.

Nowe święto ma być wyrazem uznań dla dokonań polskich naukowców. Data wybrana na uczczenie Dnia Nauki Polskiej nie jest przypadkowa – 19 lutego urodził się Mikołaj Kopernik.  Pomysłodawcami święta jest grupa posłów z Prawa i Sprawiedliwości. W uzasadnieniu ustawy czytamy, że święto to stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa.

Pomysłodawcy podkreślili, że wielu polskich badaczy wywarło ogromny wpływ na bieg dziejów ludzkości. Za najwybitniejszych polskich naukowców wskazuje się: Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego czy Stefana Banacha.

Czy Dzień Nauki Polskiej jest dniem wolnym od pracy?

Święto państwowe, nie musi być dniem wolnym od pracy. I w tym przypadku Dzień Nauki Polskiej nie wpisze się w kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy w 2020 roku. W tym roku dni wolnych od pracy będzie jeszcze 11. Za nami już dwa takie dni czyli Nowy Rok i Święto Trzech Króli. Następne dni bez pracy dopiero w kwietniu – Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku:

1 stycznia (Środa) Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia (poniedziałek) Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
12 kwietnia (niedziela) Wielkanoc
13 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (piątek) Święto Pracy
3 maja (niedziela) Święto Konstytucji 3 Maja
31 maja (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
11 czerwca (czwartek) Boże Ciało
15 sierpnia (sobota) Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (niedziela) Wszystkich Świętych
11 listopada (Środa) Święto Niepodległości
25 grudnia (piątek) Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (sobota) Boże Narodzenie (drugi dzień)