W gorączce świątecznych przygotowań nie zapominajmy o bezpieczeństwie!

Okres przedświąteczny to czas gorączkowych przygotowań, zakupów oraz wyjazdów. – Bądźmy czujni i ostrożni, szczególnie w większych sklepach i centrach handlowych, gdzie możemy paść ofiarą kieszonkowców. Również w trakcie robienia zakupów w sklepach internetowych zachowujmy zasadę ograniczonego zaufania – pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. Z kolei planując rodzinny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania oraz odpowiednim przygotowaniu się do drogi. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad – radzi sierż. szt. Marzena Pawlik z KPP w Wołowie

Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia. Od początku miesiąca można obserwować zwiększony ruch na drogach, w szczególności w okolicach sklepów, ale i w samych centrach handlowych. Aby ten czas i same Święta były bezpieczne Policja przypomina o kilku zasadach, które mogą ustrzec nas przed zakusami przestępców.

Przeczytajcie i stosujcie rady policjantów. To proste sposoby na bezpieczne święta.

Bądźmy czujni i ostrożni – przedświąteczny czas to żniwa dla kieszonkowców!

– Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.

– Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

– Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.

– Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.

– Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.

– Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.

– Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują!

 Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.

– Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty, odgarnianie śniegu itp.

– Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

– Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Zakupy w sieci.

– Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.

– Nie daj się nabrać na tzw. „życiowe okazje”, czyli towar oferowany po mocno zaniżonej cenie.

– Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.

– Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – “https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

– Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

– Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

 Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

– Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.

– Jeśli nie wymieniłeś jeszcze opon na zimowe, zrób to koniecznie.

– Przed ruszeniem w podróż sprawdź stan pojazdu, a jeśli pogoda tego wymaga pamiętaj o dokładnym odśnieżeniu auta, w szczególności szyb, lusterek i reflektorów.

– Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.

– Parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Piesi!

– Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie podczas spaceru z najbliższymi, idąc na nabożeństwo czy w odwiedziny do sąsiadów. Stosuj elementy odblaskowe po zmroku nie tylko poza terenem zabudowanym, tam gdzie to konieczne, ale także na terenie miejscowości. Daj się zauważyć kiedy zwiększony ruch, pogoda i szybko zapadający zmrok działają na niekorzyść kierujących.