W gorączce świątecznych przygotowań nie zapominajmy o bezpieczeństwie!

Okres przedświąteczny to czas gorączkowych przygotowań, zakupów oraz wyjazdów. Bądźmy czujni i ostrożni, szczególnie w komunikacji zbiorowej, w większych sklepach i centrach handlowych, gdzie możemy paść ofiarą kieszonkowców. Również w trakcie robienia zakupów w sklepach internetowych zachowujmy zasadę ograniczonego zaufania – pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. Z kolei planując rodzinny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania oraz odpowiednim przygotowaniu się do drogi. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia. Od początku miesiąca można obserwować zwiększony ruch na drogach, w szczególności w okolicach sklepów, ale i w samych centrach handlowych. Aby ten czas i same Święta były bezpieczne Policja przypomina o kilku zasadach, które mogą ustrzec nas przed zakusami przestępców.

Przeczytajcie i stosujcie nasze rady. To proste sposoby na bezpieczne święta.

Bądźmy czujni i ostrożni – przedświąteczny czas to żniwa dla kieszonkowców!

– Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.

– Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

– Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.

– Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.

– Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.

– Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.

– Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują!

 Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.

– Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty, odgarnianie śniegu itp.

– Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

– Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Zakupy w sieci.

– Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.

– Nie daj się nabrać na tzw. „życiowe okazje”, czyli towar oferowany po mocno zaniżonej cenie.

– Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.

– Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – “https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

– Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

– Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

– Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

– Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.

– Jeśli nie wymieniłeś jeszcze opon na zimowe, zrób to koniecznie.

– Przed ruszeniem w podróż sprawdź stan pojazdu, a jeśli pogoda tego wymaga pamiętaj o dokładnym odśnieżeniu auta, w szczególności szyb, lusterek i reflektorów.

– Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.

– Parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Piesi!

– Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie podczas spaceru z najbliższymi, idąc na nabożeństwo czy w odwiedziny do sąsiadów. Stosuj elementy odblaskowe po zmroku nie tylko poza terenem zabudowanym, tam gdzie to konieczne, ale także na terenie miejscowości. Daj się zauważyć kiedy zwiększony ruch, pogoda i szybko zapadający zmrok działają na niekorzyść kierujących.

st. sierż. Marzena Pawlik, KPP w Wołowie