WAŻNE! Nie zostawiaj swojego dowodu!

Przed nami czas wyjazdów na zimowy wypoczynek. Wielu z nas wypożycza narty, sanki. Czy wypożyczalnie mogą wziąć nasz dokument osobisty pod zastaw?
Z taką sytuacją spotkał się chyba każdy z nas. Chcemy wypożyczyć narty- jesteśmy proszeni o pozostawienie dowodu osobistego w zastaw, na czas korzystania ze sprzętu. Zazwyczaj zostawiamy nie zastanawiając się nad skutkami tego czynu-  przecież tak robią wszyscy wokół nas. Podobnie jest ze skanem lub zrobieniem zdjęcia naszego dowodu.

Dlaczego tego nie robić?
Każdy kto posiada nasz dowód, jego zdjęcie lub skan może na nasze konto zaciągnąć pożyczkę.Potem to my będziemy musieli udowodnić, że umowa została podpisana bez naszej wiedzy.
Co zamiast zostawienia dowodu w zastaw?
Po pierwsze odmówmy i powołajmy się na artykuł 5. RODO, który mówi, że dane osobowe muszą być zbierane w konkretnych, wyraźnych i prawnie uzasadnionych celach.
Jedyne na co możemy pozwolić to na spisanie z dowodu niezbędnych danych.
Gdzie zgłosić nadużycia?
Każdą taką sprawę należy zgłosić do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w formie tradycyjnej pod adresem: ul. Stawki 2 00-193 Warszawa, fax. 22 531 03 01. Niezbędne informacje można także znaleźć na stronie internetowej uodo.gov.pl.