Widzisz jak ktoś łamie prawo? Wejdź na www i poinformuj policję

Widzisz w swoim rejonie coś niepokojącego, a może chciałbyś poinformować policję o tym, że ktoś potrzebuje pomocy? Możesz skorzystać z aplikacji w smartfonie lub z mapy zagrożeń w przeglądarce internetowej. Jak to działa?

Będąc świadkiem niepokojących sytuacji możesz skorzystać na przykład z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która od ponad dwóch i pół roku działa w całej Polsce. Narzędzie to sprawdza się, jako dobry komunikator między społecznością lokalną, a policją. Aby z niej skorzystać wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową na komputerze lub smartfonie (link na dole artykułu).

– Od początku 2019 roku mieszkańcy powiatu wołowskiego za pomocą komunikatora KMZB zgłosili 427 przypadków nieakceptowanych społecznie zachowań mieszkańców. Te liczby pokazują, że społeczeństwo coraz chętniej informuje Policję o nieprawidłowościach za pomocą tego właśnie narzędzia. Dla porównania przez cały 2018 rok tych zgłoszeń było 588 – komentuje sierż. szt. Marzena Pawlik z KPP w Wołowie.

Jak informują policjanci najczęściej zgłoszenia dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, niewłaściwego parkowania samochodów, czy grupowania się małoletnich i wielu innych sytuacji utrudniających spokojne funkcjonowanie. Policjanci sprawdzają każde zgłoszenie i tak z tych 427 zgłoszeń ponad 54% zostało potwierdzone, a policjanci w codziennej służbie podejmują działania w celu ich całkowitego wyeliminowania. 192 zgłoszenia nie znalazły potwierdzenia do dziś.

– Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcji, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu lub zdjęć, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do miejsc lub osób zagrożonych – dodaje sierż. szt. Marzena Pawlik.

Pamiętajmy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. – Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji – mówi  sierż. szt. Marzena Pawlik.

Komenda w smartfonie

Kolejnym narzędziem stworzonym dla poprawy komunikacji Policji ze społeczeństwem jest aplikacja “Moja Komenda”. Umożliwia ona szybki i skuteczny kontakt z dzielnicowymi. Wcześniej, aby ułatwić mieszkańcom oraz instytucjom kontakt z dzielnicowym, policjanci samodzielnie zajmowali się dystrybucją plakatów i ulotek ze swoimi danymi służbowymi. Dostarczali je do szkół, spółdzielni mieszkaniowych, urzędów, przychodni zdrowia i innych obiektów użyteczności publicznej. Teraz wystarczy pobrać aplikację “Moja Komenda” i mieć kontakt ze swoim dzielnicowym “pod ręką”.

 

Link do aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa:

http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wazne_informacje/krajowa_mapa_zagrozen_bezpieczenstwa

Link do aplikacji Moja Komenda:

http://www.policja.pl/pol/kgp/biuro-prewencji/moja-komenda/33012,Aplikacja-mobilna-quotMoja-Komendaquot.html?search=19872