Wielka akcja naszych mieszkańców. Pomagamy Kindze stanąć na nogi, a Agatce wyleczyć nowotwór

Potrącona przez taksówkę Kinga Nowak leży sparaliżowana. Ma przed sobą długą rehabilitację. 11- miesięczna Agatka czeka na operację oka w Nowym Jorku. Ma nowotwór. Mieszkańcy Wołowa i Brzegu Dolnego organizują dla nich pomoc: akcje charytatywne, zbiórki w kościołach, koncerty.

Kinga Nowak z Wołowa trzy tygodnie temu przeżyła groźny wypadek i przeszła skomplikowaną operację kręgosłupa. Teraz jej rodzina i przyjaciele robią wszystko, żeby zebrać jak najwięcej pieniędzy na leczenie dziewczyny.

Dziewczyna ma uszkodzony kręgosłup w odcinku piersiowo – lędźwiowym. Czeka ją ciężka rehabilitacja -odbudowa kości i rdzenia kręgowego. 23 – latka została przetransportowana do szpitala w Wołowie, gdzie przebywa na oddziale rehabilitacji. Nie wszystkie zabiegi rehabilitacyjne są jednak refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Grupa znajomych Kingi na portalu społecznościowym Facebook zorganizowała akcję “Pomagamy Kindze stanąć na nogi”, którą polubiło już 2 740 użytkowników. Pierwszy post opublikowany w ramach internetowej akcji dotarł już do ponad 40 000 osób.

Cudem przeżyła

Kinga Nowak 25 października jechała rowerem do pracy przez Ostrów Tumski. Było tuż po godzinie 6.00 rano. Kierowca taksówki wyprzedził dziewczynę w momencie, gdy z naprzeciwka nadjeżdżał tramwaj. W wyniku zdarzenia z tramwajem taksówkarz wjechał w dziewczynę. Uciekł z miejsca wypadku, nie udzielając jej pierwszej pomocy. Na ratunek wybiegły dwie pasażerki tramwaju. Taksówkarz zgłosił się na policję dopiero następnego dnia. Przewieziona do szpitala Kinga przeszła ponad 8-godzinną operację.

– Z Kingą cały czas pracuje psycholog. Ona sama mówi, że chce, aby odwiedzali ją przyjaciele – mówi Agnieszka Żądło, ciocia poszkodowanej, która również zaangażowała się w akcję zbierania pieniędzy na rehabilitację siostrzenicy. – Po wypadku byliśmy w szoku, że tak ogromna ilość przyjaciół chce nam pomóc w zbiórce. Jej kręgosłup jest zrujnowany po wypadku. Kinga musi mieć specjalną dietę, żeby odbudować kości, co wiąże się z konsultacjami u dietetyka.

Miesięczny koszt leczenia kręgosłupa u znanego wrocławskiego lekarza Pawła Tabakowa wynosi 6 000 zł i nie jest refundowany przez NFZ. Rodzina Kingi zdecydowała się na konsultację z tym specjalistą, ponieważ jest on znanym i cenionym neurochirurgiem. Pomógł on stanąć na nogi mężczyźnie, któremu podczas ataku nożownik przeciął rdzeń kręgowy. W 2012 roku dr hab. Paweł Tabakow wykorzystał eksperymentalną metodę rekonstrukcji rdzenia kręgowego, używając glejowych komórek węchowych. Operacja zakończyła się sukcesem i rozpisywały się o niej krajowe i zagraniczne media.

Kinga potrzebuje także leczenia w specjalistycznej klinice rehabilitacyjnej. Dwutygodniowy pobyt w klinice w Krojantach będzie kosztować 10 000 zł.

– Lekarze powiedzieli nam, że to cud, że ona żyje. Teraz bardzo ważne jest, żeby miała pozytywne nastawienie i żeby osoby z jej otoczenia naładowywały ją pozytywną energią. Wszyscy wierzymy, a wręcz jesteśmy tego pewni, że ona stanie na nogi – dodaje krewna dziewczyny.

Sama ma wielkie serce

Kinga wśród znajomych dała się poznać jako osoba spokojna i bezkonfliktowa. Od zawsze angażowała się w pomoc zwierzętom. Prowadziła nawet hospicjum dla szczurów – nie godziła się na ich usypianie, dlatego trafiały do niej gryzonie z całej Polski, którymi opiekowała się do momentu ich śmierci. Zajmowała się również adopcjami psów, brała udział w różnych akcjach związanych z rowerzystami. Szyła rzeczy na aukcje z których dochód był przeznaczany na ośrodki adopcyjne we Wrocławiu.

–  Wszyscy podkreślają, jak wspaniałą osobą jest Kinga, że zawsze pomagała innym, angażowała się w wiele inicjatyw – mówi Agnieszka Żądło.

Pomoc dla Kingi Nowak:

15109484_1296714577054510_4413721414747582499_n

Każdy może pomóc wpłacając pieniądze na kontro Fundacji Warto Marzyć. Fundacja zrzekła się kilku procent swojego dochodu. Poniżej zamieszczamy numery konta:

PLN 24 1090 2398 0000 0001 3311 7585
EURO 72 1090 2398 0000 0001 3311 7594
W tytule przelewu należy napisać “REHABILITACJA KINGI”.

Swoją pomoc w akcji zaoferował także m.in. Zespół Szkół Publicznych w Wołowie – szkoła w której uczyła się Kinga. Wsparcie zadeklarował też pochodzący z Wołowa muzyk Piotr Jan Brzeziński (Peter J. Birch) oraz Uniwersytet Wrocławski, Lubelska Kuchnia Społeczna.

19 listopada o godzinie 9.00 w Parku Grabiszyńskim we Wrocławiu będzie zorganizowana akcja “Biegnę Dla Kingi – amatorska sztafeta charytatywna”. Długość trwania sztafety to 8 godzin. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie na Facebooku.

11 grudnia w godzinach 16.00 – 19.00 we Wrocławiu w klubie Uff przy ul. Nankiera 1 będzie zorganizowana kuchnia społeczna połączona z aukcjami charytatywnymi. W ramach wsparcia dla 23 – latki były już organizowane koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne. Przedstawiamy plakat imprezy charytatywnej, która będzie organizowana 25 listopada w Wołowie.

 

Na ratunek chorej Agatce
Rodzice 11-miesięcznej Agatki pochodzą z Brzegu Dolnego. Dziewczynka urodziła się z wadą serca. Pierwszą operację przeszła mając zaledwie 2 miesiące, teraz walczy z siatkówczakiem.

We wrześniu tego roku lekarze zdiagnozowali u dziecka nowotwór atakujący gałkę oczną, który występuje głównie u niemowląt i dzieci do piątego roku życia.  Dziewczynkę może uratować operacja w klinice w Nowym Jorku. Jej koszt to niemal półtora miliona złotych, dlatego rodzice proszą o finansowe wsparcie.

W niedzielę zorganizowano zbiórkę na leczenie Agatki. Pieniądze można było wrzucać do puszek w dwóch kościołach w Brzegu Dolnym: pw. NMP Królowej Polski na os. Fabrycznym i pw. Chrystusa Króla na os. Warzyń.
Uczniowie szkół w powiecie także postanowili pomóc chorej dziewczynce. W Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu Dolnym sprzedawano ciasto upieczone przez rodziców uczniów i nauczycieli. W sumie udało się zebrać 1220 zł. Szkoła Podstawowa nr 2 w Wołowie organizuje jutro loterię fantową. Będzie można wylosować m.in. zabawki, książki i przybory szkolne. Samorząd szkolny zaplanował też dyskotekę andrzejkową. Symboliczne pieniądze za wstęp przeznaczone będzie na leczenie Agatki.

Do tej pory udało się zebrać około 270 000 zł. Więcej informacji na stronie fundacji: www.rycerzeiksiezniczki.pl/agatka i na Facebooku – Datki dla Agatki.

Pomoc dla Agatki:

 FUNDACJA RYCERZE I KSIĘŻNICZKI
UL. ZAGÓJSKA 2/4 /8504-101
Warszawa PKO Bank Polski SA
90 1020 1042 0000 8902 0324 4142
tytułując przelew:”DAROWIZNA DLA AGATKI”

Do wpłat zagranicznych
Swift:BPKOPLPW 90 1020 1042 0000 8902 0324 4142
IBAN: PL90102010420000890203244142
tytułując przelew:”DAROWIZNA DLA AGATKI”

SMS o treści AGATKA na nr. 76567 za 6zł netto (7,38zł brutto w tym VAT)