Wkrótce pójdziemy na ślub, do salonu tatuażu lub na wydarzenie kulturalne

Rząd prowadzi już konsultacje w sprawie wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Zakończyły się już rozmowy dotyczące funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów.

  • Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Przygotowujemy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.
  • Zakończyły się już rozmowy w sprawie wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów.
  • Rząd rozpoczyna opracowywanie wytycznych m.in. dla branży transportu okołolotniczego.
  • 4. etap odmrażania kolejnych sektorów polskiej gospodarki, planowany jest na początek czerwca.

Po ubiegłotygodniowym uruchomieniu branży gastronomicznej i branży beauty, przygotowujemy się do kolejnego etapu odmrażania polskiej gospodarki. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy i pracownicy z tych sektorów biznesu, które do tej pory ponosiły największe straty w wyniku pandemii koronawirusa, możliwie szybko wrócili do swojej pracy. W tym celu już od kilku dni prowadzimy rozmowy z przedstawicielami branży eventowej, ślubnej i rozrywkowej. Za nami również uzgodnienia wytycznych dotyczących funkcjonowania m.in. salonów piercingu i tatuażu oraz solariów – podkreśla wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk.

Nowa normalność

Od kilkunastu tygodni Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia oraz przedstawicielami branż i ekspertami, przygotowuje wytyczne dla w sumie ok. 40 branż, których funkcjonowanie zamrożono w związku z pandemią koronawirusa.

Wytyczne określają, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć te usługi oraz z nich korzystać już w czasie tzw. nowej normalności. Dzięki nim, do tej pory – w nowym rygorze sanitarnym – swoją działalność wznowiły już:

  • od  4 maja: biblioteki, galerie i centra handlowe, branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne;
  • od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

O czym należy pamiętać szczególnie?

    – Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
    – Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
    – Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
    – Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
    Załączniki – instrukcje:
    – mycia rąk
    https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
    – dezynfekcji rąk
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
    – prawidłowego zdejmowania maseczki
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
    – prawidłowego zdejmowania rękawiczek
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/