Za naciąganie seniorów na pokazach zapłacą 4 mln kary

O pokazach różnych firm, gdzie zapraszani są seniorzy pisaliśmy wielokrotnie. Dzieci, wnukowie byli za każdym razem przerażeni, kiedy odkrywali, że ich rodzice muszą spłacać kołdrę czy garnek za 2 tys. , który kosztuje w sklepie parę zł. Pokazy często odbywały się w instytucjach publicznych, jak domy kultury czy hale sportowe. Uwiarygadniały się tym samym, a urzędnicy tłumaczyli, że sami nie wiedzieli komu wynajmują salę. W końcu naciągacze zostali ukarani.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na poważnie wziął się za walkę z naciągaczami, którzy organizują “pokazy”. Firma Exito ma zapłacić niemal 4 mln zł. To najwyższa dotychczasowa kara w ramach tego rodzaju przekrętu. Urząd nałożył najwyższą karę na firmę organizującą pokazy. Decyzja dotyczy firmy Exito z Opalenicy, która sprzedaje na pokazach maty lecznicze, urządzenia do masażu, roboty kuchenne, oczyszczacze powietrza i inne – informuje prezes UOKiK Marek Niechciał.
Sposób działania Exito jest prosty – zaprasza telefonicznie na “pokaz” i obiecuje nagrody dla każdego uczestnika. W rzeczywistości, co wskazał Urząd, bezpłatne nagrody nie istnieją, a za wylosowane upominki trzeba zapłacić. Nie ma również podarunków dla każdego uczestnika. Sposób działania Exito jest prosty – zaprasza telefonicznie na “pokaz” i obiecuje nagrody dla każdego uczestnika. W rzeczywistości, co wskazał Urząd, bezpłatne nagrody nie istnieją, a za wylosowane upominki trzeba zapłacić. Nie ma również podarunków dla każdego uczestnika. UOKiK udowodnił, że rzekome promocje, którymi zachęca Exito, nie istnieją. – Koszty są sztucznie zawyżane, a ceny sprzed promocji nigdy nie istniały – dodaje Niechciał.