Zbliża się remont mostu w Ścinawie. Będzie przeprawa zastępcza

Dla wielu mieszkańców powiatu wołowskiego droga przez Ścinawę, jest najkrótszą drogą w stronę Lubina, gdzie coraz częściej robią zakupy, pracujący czy leczą się. Każdy kto obawiał się wielokilometrowych objazdów może odetchnąć – powstanie most zastępczy.

Tragiczny stan mostu w Ścinawie nie jest dla nikogo tajemnicą. Ta przeprawa ostatni większy remont przeszła 21 lat temu, po powodzi. Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na remont mostu, który wygrała firma Berger Bau z Wrocławia. Zadanie wyceniono na kwotę blisko 28 mln zł brutto.

Prace budowlane na tym odcinku będą polegały na naprawie podpór oraz wykonaniu nowej pomostowej płyty betonowej. W czasie prac, most będzie nieprzejezdny. Początkowo na czas remontu zaproponowano blisko 100-kilometrowy objazd, jednak po interwencji lokalnych władz i mieszkańców GDDKiA zarządziła budowę mostu tymczasowego, którego wykonanie również zlecono w przetargu. Po przeprawie zastępczej będą mogły poruszać się pojazdy o łącznej masie do 15 ton. Prace związane z budową mostu tymczasowego mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Prognozuje się, że inwestycja zakończy się w listopadzie 2021. Wykonawca, zgodnie ze złożoną ofertą, na swoje prace daje 7 lat gwarancji.