W najnowszym numerze: Panika związana z koronawirusem także u nas

Panika związana z koronawirusem także u nas
Maseczki za astronomiczne kwoty, puste półki sklepowe ze środkami dezynfekującymi. Strach przed chińskim wirusem dotarł też do powiatu wołowskiego. Co tak naprawdę należy wiedzieć o wirusie? Jak się przed nim bronić? Wyjaśniamy na podstawie informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia i uspokajamy – nie jest tak źle, jak próbuje się nam wmówić. Czytaj dalej tutaj.

Radni Wińska zagłosowali za wyjściem z powiatu wołowskiego
Podczas środowej sesji rady gminy w Wińsku, radni przegłosowali, że chcą wyjścia z powiatu wołowskiego. 9 było “za”, 6 przeciw. Teraz odbędą się konsultacje społeczne w Wołowie, w Brzegu i w Wińsku. Będzie mógł wypowiedzieć się każdy z nas. Tymczasem starosta grzmi, że gdyby Wińsko się odłączyło, to powiat wołowski może przestać istnieć i namawia, żebyśmy tłumnie poszli to urn. Czytaj dalej tutaj.

Należy szanować głos z każdej ze stron
Z Jarosławem Iskrą, wicestarostą rozmawiamy m.in. o polityce, wyjściu Wińska z powiatu, lokalnej oświacie i służbie zdrowia.

Jak się współrządzi z koalicjantami z PiS-u?

Na samym początku trzeba podkreślić, że legitymacje partyjne członkowie zarządu powiatu odłożyli na bok. Jeżeli chodzi o nasze poglądy, w pracy każdy z nas zatrzymuje je dla siebie. Liczy się tylko dobro naszego powiatu. Koalicja, na którą się zdecydowaliśmy opiera się na dialogu i wypracowywaniu wspólnego stanowiska. Wymaga uzgadniania wspólnych działań i przedsięwzięć. Jest to też sztuka kompromisu, każdy z koalicjantów musi szanować zdanie drugiej strony. Okres koalicji z ugrupowaniem starosty oceniam pozytywnie. Jest w tej formacji wielu ludzi, których szanuje, z którymi można współpracować. Podczas choroby Janusza Dziarskiego mogłem liczyć na wsparcie koalicjantów, nie tylko obecnych radnych powiatowych – ale również spoza rady. Jak niedawno w jednym z wywiadów podkreśliłem – nie umawiałem się na koalicje tylko “na dobrą pogodę”. Czytaj dalej tutaj.

Oto nasze żłobki. Sprawdź, ile mają miejsc
Opieka nad dziećmi do lat trzech to wciąż dla wielu rodziców problem. Są tacy szczęściarze, którzy mogą liczyć na wsparcie babć, dziadków, niektórzy zatrudniają nianie, a reszta musi ratować się żłobkami, klubikami. Sprawdziliśmy, ile jest miejsc dla najmłodszych dzieci w naszym powiecie. Czytaj dalej tutaj.

Wołowianka w gronie najlepszych animatorów z Polski
Rozmawiamy z Natalią Gołubowską, prowadzącą OZArt – Otwarty Zakład Artystyczny. Natalia została nominowana do Nagrody Specjalnej Radia RMF Classic “Bo wARTo” za rok 2019 dla najlepszych animatorów kultury w Polsce. Gratulujemy nominacji i życzymy wygranej. Czytaj dalej tutaj.

Żołnierze Wyklęci z powiatu wołowskiego – co o nich wiemy
Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych – polskiego podziemia niepodległościowego. Do 1963 r., gdy zginął ostatni z nich – Józef Franczak “Lalek” – przez konspirację antykomunistyczną przewinęło się do 300 tys. osób. Czytaj dalej tutaj.

I znów wypadki na naszych drogach!
To już niechlubna tradycja. Rzadko się zdarza, że nie ma tygodnia bez wypadków drogowych w naszym powiecie. 26 lutego w Wołowie na skrzyżowaniu ul. Objazdowej i Garwolskiej doszło do kolejnego. Czytaj dalej tutaj.

Jeżdżą bez prawa jazdy i pod wpływem alkoholu
W ciągu kilku dni policjanci z wołowskiej drogówki złapali kierowcę z zakazem prowadzenia pojazdów, innego pod wpływem alkoholu i kolejnego, który prowadził pojazd z przestawionym drogomierzem. Czytaj dalej tutaj.

Udzielił pomocy, ale ukradł torebkę
Starsza kobieta szła ulicą jednego z większych miast w naszym powiecie i źle się poczuła. Pomocy udzielił jej przechodzień. Mężczyzna za udzieloną pomoc przywłaszczył sobie torebkę kobiety z cenną zawartością.Czytaj dalej tutaj.

Okradł kościelną skarbonę
Na wołowski komisariat dotarło niecodzienne zgłoszenie – ktoś włamał się do kościelnej skarbony. Policjanci szybko znaleźli zuchwałego złodzieja. Teraz nie pomoże mu już spowiedź. Za grzechy może trafić do więzienia. Czytaj dalej tutaj.

Radni poszli na wycieczkę do Rokity
Dolnobrzescy radni wybrali się z wizytą do PCC Rokia S.A. Według oficjalnej informacji jednego z nich udostępnionej na profilu na Facebooku, rozmawiano “o istotnych sprawach” między innymi o bezpieczeństwie mieszkańców gminy Brzeg Dolny w aspekcie działalności PCC Rokita S.A. i stosowanych przez spółkę zabezpieczeń przed awariami przemysłowymi. Czytaj dalej tutaj.

Armia Kacperka wciąż w mobilizacji
Kacperek Kulik walczy z nowotworem pnia mózgu, a sympatycy chłopca, rodzina i wszyscy, którym jego los nie jest obojętny, walczą, aby mu w tym pomóc. Czytaj dalej tutaj.