Ekstraklasa 2017/2018 – trzy kolejki do końca fazy zasadniczej

Za nami 27 kolejek spotkań Ekstraklasy. W sezonie 2013/2014 zapoczątkowano zmiany w formacie rozgrywek. Szesnaście zespołów najpierw rywalizuje w fazie zasadniczej rozgrywając dwa spotkania z każdą z drużyn. Po trzydziestu kolejkach następuje natomiast podział na grupę mistrzowską i spadkową, w której rozgrywane jest siedem ostatnich kolejek. W obecnym sezonie po raz pierwszy od reformy Ekstraklasy punkty nie będą dzielone przez 2 po zakończeniu fazy zasadniczej.

Sytuacja po 27 kolejkach Ekstraklasy

Na czele tabeli znajduje się Jagiellonia Białystok z dorobkiem 51 punktów. Taki sam wynik uzyskała Legia Warszawa, jednakże bezpośrednia porażka z Jagą sprawia, że to białostoczanie są wyżej w tabeli ligowej. Na miejscu trzecim Lech Poznań ze stratą pięciu punktów do prowadzących ekip. Dużo słabiej w rundzie wiosennej spisuje się Górnik Zabrze, który nie błyszczy już niezwykłą dyspozycją z rundy jesiennej. Zabrzanie znajdują się na miejscu czwartym z dorobkiem 42 punktów. Tyle samo na swoim koncie ma również Wisła Płock. Różnice są zatem bardzo niewielkie.

Dwóch głównych faworytów do triumfu

Ekstraklasa zmienną jest. Takim określeniem możemy nazywać zmagania w obecnym sezonie, w którym sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Dlatego też, ciężko wskazać murowanego faworyta, którego łupem padnie liga polska. Niemniej jednak wydaje się, że największe szanse na mistrzostwo ma Legia Warszawa oraz Jagiellonia Białystok. Warto jednak odnotować, że w 27. kolejce zmagań Jaga uległa Lechowi na wyjeździe aż 5-1. Kolejorz fatalnie spisuje się jednak na wyjazdach. Ostatni komplet punktów wywalczony przez Lecha w roli gościa miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku.

Dziesięć kolejek dzieli nas od rozstrzygnięcia

Do końca rundy zasadniczej pozostały trzy kolejki. Przed nami wielkie emocje. Między szóstą w tabeli Koroną Kielce, a dziesiątą Arką Gdynia jest zaledwie sześć punktów różnicy. Przypomnijmy, że w fazie decydującej, w grupie mistrzowskiej i spadkowej gra po osiem zespołów. Czeka nas zatem zacięta rywalizacja o miejsce szóste, siódme oraz ósme. Która drużyna Waszym zdaniem wywalczy mistrzostwo kraju w tym sezonie? Kogo natomiast czeka spadek do niższej ligi? Przed nami decydujące rozstrzygnięcia.

artykuł sponsorowany