Mocne ogniwo mistrza

W ostatnim tygodniu lipca na planszach w Szczyrku spotkali się najlepsi młodzi szachiści naszego kraju, aby pomiędzy sobą rozstrzygnąć rywalizację w Drużynowych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów. Jednym z zespołów, który stanął do rywalizacji w tej Ekstralidze była ekipa wrocławskiej Polonii, a w jej barwach z bardzo wymagającymi konkurentami o turniejowe punkty rywalizował wołowianin Kamil Nowak (FIDE 2362), będący bardzo silnym punktem swojej drużyny.

Mistrzowskie zmagania Poloniści rozpoczęli od wrocławskiego derby z MDK Śródmieście I, a jako pierwszy przy planszy usiadł właśnie Kamil, który nie zawiódł pokładanych w nim nadziei i pewnie zwyciężył pojedynek z Agnieszką Dmochowską (2202), a po nim kurs na inauguracyjny sukces kontynuowali jego koledzy, pewnie zwyciężając w meczu otwarcia (5,5-05). Kolejną przeszkodą na drodze wrocławian do mistrzowskiego tytułu byli szachiści rybnickiego MKSz i ci poprzeczkę wymagań zawiesili znacznie wyżej. Najszybciej przekonał się o tym wołowianin, który swoją partię z Kamilem Koziołem (2292) zakończył remisem. Rezultat taki padł w sumie w 4 grach, ale po dwa zwycięstwa sięgnęli wrocławianie i ostatecznie wygrali i to spotkanie (4-2). W 3.rundzie po drugiej stronie szachowego pola bitwy naprzeciwko Polonistów usiedli ich imiennicy z Warszawy, i ponownie bardzo udanie ten mecz rozpoczął nasz zawodnik, pokonując Igora Kowalskiego (2226). Kolejne dwie partie zakończyły się remisem, ale potem ponownie lepszymi strategami okazali się wrocławianie, którzy po tym meczu mogli cieszyć się z kolejnego zwycięstwa (3,5-1,5). Bardzo zaciętą konfrontacją było szachowe starcie Polonii z KS Laurą Chylice. Rozpoczęło od serii trzech remisów, wśród których był też nierozstrzygnięty wynik pojedynku Kamila z Mikołajem Winiarskim (2295). Potem na chwilę inicjatywę zyskali Dolnoślązacy, ale po następnym pojedynku był już ponownie remis i o końcowym zwycięstwie naszej drużyny (3,5-2,5) zadecydowała dopiero ostatnia partia. Półmetek mistrzowskiej rywalizacji zespół przekroczył pokonując Stilon Gorzów Wlkp. (4,5-1,5), w czym swój udział miał oczywiście wołowianin, okazując się lepszym strategiem od Igora Janika (2425), który jest aktualnym mistrzem Polski w grupie 18-latków, a na swoim koncie ma również tytuł wicemistrza Europy z 2016 roku (w kategorii 16-latków). Na tym etapie zmagań wrocławski zespół pewnie zmierzał po końcowy sukces, a kolejną drużyną, która podjęła próbę zatrzymania Polonistów był katowicki GKS Hetman.

[reklama]

Mecz po raz kolejny pewnie otworzył Kamil, pokonując Victora Gazika (2462), a wspomnieć należy, że jego rywal w swojej karierze sięgał już po złoty medal na europejskim championacie (2010r.). Potem emocji przy planszach nie brakowało, ale ostatecznie to zespół naszego szachisty mógł świętować kolejny sukces (3,5-2,5). W 7.rundzie drużyna Polonii pokonała białostocki Stoczek 45 (4,5-1,5), a nasz zawodnik do zespołowego dorobku dorzucił pół „oczka” remisując partię z Jakubem Kosakowskim (2366). Na tym etapie zmagań wrocławianie byli już na ostatniej prostej w drodze po mistrzowski tytuł, którego w zasadzie nikt nie mógł już im odebrać. Mimo tego zawodnicy nie zwalniali tempa, choć mocno we znaki dali im się konkurenci z Rodła Opole. Pojedynek miał bardzo wyrównany przebieg i o końcowym zwycięstwie Polonii (3,5-2,5) zadecydował dopiero ostatni pojedynek. Wcześniej punktem z Michałem Wiśniewskim (2180) podzielił się wołowianin, dla którego był czwarty i nie ostatni remis w mistrzowskim turnieju w Szczyrku. Na koniec ekstraligowej rywalizacji szachiści Polonii usiedli do plansz naprzeciwko konkurentów z KSz. Hańcza Suwałki i jak przystało na nowo koronowanych królów polskich szachownic w grupie juniorów, również i ten pojedynek rozstrzygnęli na swoją korzyść (4,5-1,5), a do ogólnego wyniku swojej drużyny nasz zawodnik dorzucił pół punktu, remisując mecz z Dawidem Moćkunem (1992).

Bez porażki na koncie po krajowy tytuł sięgnęli więc wrocławianie, którzy zdecydowanie wyprzedzili w lipcowym wyścigu wszystkich konkurentów, co obrazuje poniższa tabela.

1. Votum SA Polonia Wrocław 2098 18
2. KS Laura Chylice 2022 11
3. Hetman GKS Katowice 2047 10
4. UKS Rodło Opole 1951 10
5. Polonia Warszawa 1941 9
6. MUKS Stoczek 45 Białystok 1883 9
7. MKSz Rybnik 1981 8
8. MDK Śródmieście I Wrocław 1843 6
9. KSz Stilon Gorzów Wlkp. 1916 5
10. KSz. Hańcza Suwałki 1671 4
w tabeli: miejsce, drużyna, ranking, punkty.

W lipcowym turnieju oprócz wołowianina, który do zespołowego dorobku dołożył 6,5 punktu (4 zwycięstwa i 5 remisów), w skład ekipy Polonii wchodzili: Szymon Gumularz (7pkt.), Maciej Czopor (7), Michał Fiedorek (7), Jakub Luberański (-), Marek Madej (-), Katarzyna Dwielewicz (3,5), Magdalena Harazińska (6) i Barbara Dadełło (-).
Wprawdzie wołowianin nie dał swojej drużynie największej liczby punktów, ale z całą pewnością był jej bardzo mocnym ogniwem. Szczególnie, że na swojej, pierwszej szachownicy miał bardzo wymagających rywali.

[reklama]

W konfrontacjach z mistrzami naszego kraju i Europy radził sobie znakomicie i po podliczeniu wyników wszystkich partii na tej konkretnej szachownicy okazało się, że Kamil mógł się pochwalić drugim rezultatem imprezy. Serdecznie gratulujemy więc znakomitej gry i przede wszystkim – mistrzowskiego tytułu.