Nasi biegacz zmierzyli się ze Ślężą

FESTIWALOWE PRZEBOJE

Tereny u podnóża Ślęży często goszczą amatorów sportowej rywalizacji – czy to w wydaniu biegaczy, czy entuzjastów kolarstwa MTB. W październiku właśnie Sobótka gościć będzie barwną grupę cyklistów, którzy w tym mieście zakończą tegoroczną edycję cyklu Bike Maraton, ale zanim na malowniczych ślężańskich trasach pojawią się kolarze, w ostatni weekend września malownicze trasy opanowali amatorzy biegania, biorący udział w Ślężańskim Festiwalu Biegowym.

Program zawodów rozpisano na cztery akty, z których najbardziej wymagający był bieg ULTRA, gdyż jego uczestnicy mieli do pokonania dystans 80km. Wyzwanie to zde4cydowało się podjąć 55 amatorów walki z dystansem, a na długiej i wymagającej trasie zobaczyliśmy w tym gronie dolnobrzeżanina Pawła Lisa, który tę morderczą próbę ukończył z wynikiem 11:06:33s. Samo zaliczenie biegu było dowodem dużej wytrzymałości, ale zwycięstwo wymagało jeszcze odpowiedniego tempa, które od początku podyktował oborniczanin Marcin Durkowski i samotnie dobiegł do mety z rezultatem 7:53:48s.

Na dystansie Górskiego Maratonu (42km) zobaczyliśmy blisko 80 biegaczy, wśród których swoją dyspozycję sprawdził Grzegorz Charuk z Wołowa. Na wymagającej trasie nie było łatwo, ale nasz reprezentant poradził sobie z wszystkimi trudnościami oraz własnymi słabościami, meldując się na mecie z czasem 6:30:54s. Zwycięstwo należało jednak do dąbczanina Miłosza Szcześniewskiego, który tuż po starcie odjechał reszcie stawki, wytrzymał narzucone tempo do ostatnich metrów, zwyciężając z wynikiem 3:27:27s.

Największe grono amatorów biegania zgromadził na swoim starcie Górski Półmaraton (21km), gdyż ten sportowy test na ślężańskich trasach zdecydowało się zaliczyć blisko 240 amatorów tego rodzaju sportowej aktywności. Po zwycięstwo w tej rywalizacji sięgnął Czech Pavel Brydl, uzyskując rezultat 1:47:39s., a za jego plecami z dystansem i konkurencją walczyła również dwójka dolnobrzeżan, którzy w wrześniowych zmaganiach uzyskali co najmniej przyzwoite wyniki: Tomasz Zimny (2:33:38s.) oraz Łukasz Rakowski (2:38:59s.).

Ostatnią pozycją w festiwalowej liście przebojów był bieg na dystansie 10,2km, a na jego starcie stanęło 136 biegaczy. W tej stawce najlepszy okazał się Michał Bujała z Jawora (50:43s.), ale swoją chwilę triumfu miała także wołowianka Anna Jaruga (1:35:16s.), która okazała się najlepsza w swojej kategorii wiekowej.