Wracają emocje

 

Wakacje mocno już za swoim półmetkiem i wytrwale, tuż za kolejnym zakrętem roku czeka jesień. Nie brzmi to wprawdzie dość optymistycznie, ale nie od nas to przecież zależy, choć i ten okres w roku ma swoje zalety, a z tym stwierdzeniem z całą pewnością zgodzą się futbolowi kibice naszych powiatowych ekip, którzy już zacierając dłonie z myślą o starcie zbliżających się rozgrywek, które – jak zwykle zresztą, zapowiadają się bardzo interesująco.

Jako pierwsi do walki o ligowe punkty wybiegną piłkarze wołowskiego MKP, którzy już jutro zmierzą się w Marcinkowicach z tamtejszym Sokołem. Konfrontacją z tym rywalem nasz zespół efektownie zamknął poprzednie rozgrywki, a nie lada osiągnięciem błysnął na tle marcinkowiczan Kamil Ramiączek, który pakując pięciokrotnie futbolówkę do siatki bramki konkurentów zapewnił sobie tytuł króla strzelców poprzedniego sezonu. Zawodnik ten wydaje się więc mieć patent na tego rywala i pewnie dlatego zapytany o pewniaków do wyjściowego składu MKP na inauguracyjne spotkanie trener Paweł Tronina bez większych wahań wymienił właśnie tego napastnika: – Kamil wciąż utrzymuje bardzo wysoką dyspozycję końcówki poprzedniego sezonu i w żaden sposób nie oszczędza się na zajęciach treningowych. Swój strzelecki instynkt potwierdził w ostatnich meczach sparingowych, więc z całą odpowiedzialnością muszę wskazać właśnie jego, jako pewniaka do podstawowego składu na wtorkowe spotkanie.

Wprawdzie mecze kontrolne to nie są pojedynki o wynik, ale letnie rezultaty naszego zespołu napawają optymizmem. Okres przygotowawczy wołowianie zamknęli sparingiem z Polonią Środa Śl., którą pokonali po trafieniach K. Ramiączka i Konrada Tabaka. – Zwycięstwa w grach kontrolnych o niczym nie świadczą – komentuje te wyniki szkoleniowiec MKP. – Przed poprzednią, tak udaną dla nas rundą, w sparingach nie udało nam się odnosić zwycięstw, a mimo to w grach o punkty zespół funkcjonował już na tyle dobrze, że na finiszu wskoczyliśmy na ligowe podium. Liczy się przede wszystkim gra, ale z niej też można być zadowolonym. Przede wszystkim jednak widać, że zawodnicy z pełnym zaangażowaniem pracują na treningach i każdy z nich chce tej drużynie dać jak najwięcej.

Pomimo faktu, że wiosenne zmagania w poprzednich rozgrywkach toczyły się pod dyktando wołowian, trudno przypuszczać, aby to MKP był jednym z faworytów rozpoczynających się jutro zmagań. – Pokazaliśmy, że nie są istotne teoretyczne rozważania, ale walka na murawie. Ten element w naszej filozofii się nie zmienia i choć trudno mi wskazywać nasz zespół jako jednego z kandydatów do awansu, to gwarantuję, że z każdym rywalem walczyć będziemy o pełną pulę – powiedział trener Tronina.

Z całą pewnością poprzednie rozgrywki mocno rozpaliły głowy i rozbudziły apetyty wołowskich kibiców, ale pamiętajmy, że naszej drużynie po raz kolejny przyjdzie mierzyć się z bardzo solidnymi rywalami i o jakimkolwiek lekceważącym podejściu z ich strony po wiosennych lekcjach nie ma nawet mowy. Lista konkurentów jest długa i mocna, więc poprosiliśmy jeszcze szkoleniowca naszej ekipy o wskazanie grona, które teoretycznie powinno bić się o 3.ligę: – Z całą pewnością po raz kolejny spróbują piłkarze Gaci. Mocny zespół od kilku miesięcy buduje świdnicka Polonia-Stal i być może ich praca zacznie już przynosić efekty. Trudno w tym gronie nie wymienić rezerw Śląska Wrocław, gdyż zespół ten oprócz szerokiego grona własnych wartościowych graczy posiłkować się może piłkarzami z Ekstraklasy, więc niemal automatycznie musi znajdować się w gronie faworytów. Widziałem również w akcji bardzo młody zespół kłodzkiej Nysy i mógłbym zaryzykować twierdzenie, że ta ekipa w nadchodzącym sezonie może wywinąć niejeden futbolowy numer. Przypuszczam, że tym razem nie będzie tak jak w poprzednich rozgrywkach, które od początku zdominowali zawodnicy Foto-Higieny. Teraz liczyć się będzie więcej zespołów, a i sytuacja w rankingu będzie dość płynna.

Czeka nas więc bardzo ciekawy sezon na boiskach 4.ligi i miejmy nadzieję, że ważną w nim rolę odegrają wołowianie. Jak już wyżej wspomniano nasza drużyna o pierwsze ligowe punkty walczyć będzie w Marcinkowicach, ale już w sobotę (19 sierpnia, godz. 17.00) sympatycy futbolu będą mogli być świadkami pojedynku MKP z beniaminkiem rozgrywek – Piastem Żerniki.

4.LIGA – JESIEŃ 2017

15 sierpnia

Sokół Marcinkowice

19 sierpnia

Piast Żerniki

26/27 sierpnia

Polonia-Stal Świdnica

2/3 września

Karolina Jaworzyna Śl.

9/10 września

Wiwa Goszcz

16/17 września

Śląsk II Wrocław

23/24 września

Bielawianka Bielawa

30 września

Unia Bardo

7/8 października

Pogoń Oleśnica

14/15 października

Górnik Wałbrzych

21/22 października

Foto-Higiana Gać

28/29 października

Nysa Kłodzko

4/5 listopada

Polonia Trzebnica

11/12 listopada

Orzeł Ząbkowice Śl.

18/19 listopada

Sokół Wielka Lipa

tłustym drukiem mecze na własnym boisku

W tym samym czasie, lecz o swoje pierwsze ligowe punkty w sezonie 2017/18 powalczą zawodnicy dolnobrzeskiego KP, których rywalem w spotkaniu inauguracyjnym będzie bierutowska Widawa. Choć atut własnego boiska będzie po stronie naszych reprezentantów, to trudno uznać ich za bezdyskusyjnych faworytów tej konfrontacji.

Seniorska piłka w Brzegu Dolnym ma długą i bardzo bogatą tradycję, ale ostatnie lata to z całą pewnością nie jej złoty okres. Takie są jednak koleje losu i nad żadną drużyną futbolowe słońce nie świeci cały czas. Ważne jest, że w klubie wciąż jest grupa ludzi, pracująca nad odbudową pozycji dolnobrzeskiej piłki w regionie, choć nie jest to zadanie łatwe.

W ostatnim meczu kontrolnym podopieczni trenera Grzegorza Szewczyka spotkali się z Dolpaszem Skokowa i po dwóch trafieniach Łukasza Derdy oraz golu Przemysława Bobkiewicza zakończyli ten pojedynek zwycięstwem (3-2). – W poprzednim sparingu (vs. Moto-Jelcz Oława 2-3) widać było po zawodnikach trudy okresu przygotowawczego – powiedział nam szkoleniowiec KP. – Brakowało szybkości i świeżości ale wydaje się, że ten etap przygotowań mamy już za sobą. W konfrontacji z Dolpaszem zespół prezentował się już znacznie lepiej i gdyby zawodnicy zagrali nieco skuteczniej, to wynik mógłby być znacznie korzystniejszy. Wszystko jednak przed nami i jako urodzony optymista i człowiek wierzący w to, co robi jestem przekonany, że w kolejnych spotkaniach powinno być jeszcze lepiej.

W trakcie letniej przerwy można było się nieco obawiać mocnych wiatrów w szatni dolnobrzeżan, ale ostatecznie z drużyną pożegnał się tylko Rafał Kalisz, którego jesienią oglądać będziemy w barwach Sokoła Wielka Lipa. Jesienią trener nie będzie mógł skorzystać również z talentu Jakuba Mazura, który musi odcierpieć karę 6 miesięcy bez gry za czerwonokartkową recydywę. Zmieniła się natomiast sytuacja Pawła Włodarczewskiego, który przynajmniej do listopada, na kiedy to wyznaczono mu termin medycznego zabiegu, będzie ważnym elementem w ofensywie KP. Biorąc pod uwagę fakt, iż do drużyny doszli jeszcze Paweł Bicz (Kometa Krzelów) i Paweł Kozak (MKP Wołów) bilans zapowiadanej rewolucji kadrowej wyszedł na zero.

Ta drużyna potrzebuje przede wszystkim spokoju – powiedział nam trener Szewczyk. – Na szczęście sytuacja w klubie jest już opanowana i każdy może skupić się na swojej pracy. Jestem przekonany, że w nadchodzących miesiącach i spotkaniach zespół przekona o swojej wartości i odegra w rozgrywkach dużo ważniejszą rolę niż przed rokiem. Wiem, że tę drużynę na to stać.

KL. OKRĘGOWA – JESIEŃ 2017

19 sierpnia

Widawa Bierutów

26/27 sierpnia

Bystrzyca Kąty Wr.

2/3 września

Strzelinianka Strzelin

9/10 września

KS Żórawina

16/17 września

GKS Mirków/Długołęka

23/24 września

Kolektyw Radwanice

30 września

Orzeł Prusice

7/8 października

Mechanik Brzezina

14/15 października

GKS Kobierzyce

21/22 października

Orzeł Sadowice

28/29 października

Polonia Środa Śl.

4/5 listopada

Energetyk Siechnice

11/12 listopada

Czarni Jelcz-Lask.

18/19 listopada

Zachód Sobótka

25/26 listopada

Wratislavia Wrocław

tłustym drukiem mecze na własnym boisku

W zmaganiach klasy A w nadchodzących rozgrywkach nasz powiat reprezentowały będą trzy ekipy, które rywalizować będą w dwóch grupach. W pierwszej z nich samotnie o rankingowe punkty walczyć będą lubiążanie, a jesienny program ich pojedynków przedstawia się następująco.

KLASA A – gr.1 – JESIEŃ 2017

26/27 sierpnia

Bór Oborniki Śl.

2/3 września

Błękitni Gniechowice

9/10 września

Pogoń Miękinia

16/17 września

Ambrozja Bogdaszowice

23/24 września

Zjednoczeni Łowęcice

30 września

Sokół Smolec

7/8 października

LZS Osiek

14/15 października

Parasol Wrocław

21/22 października

Zjednoczeni Szczepanów

28/29 października

Odra Malczyce

4/5 listopada

Polonia Bielany Wr.

11/12 listopada

MKS Kostomłoty

18/19 listopada

Czarni Białków

tłustym drukiem mecze na własnym boisku

W trakcie letniej przerwy w drużynie Odry nie zaszły większe personalne zmiany, ale można być przekonanym, że z tym futbolowym materiałem, jakim trener Mirosław Jabłoński dysponował wiosną, jego podopieczni poradzą sobie również na wyższym szczeblu rozgrywek. Zespół ten bowiem okazał się bardzo trafionym melanżem sportowego doświadczenia z młodzieńczą fantazją i wydaje się, że sam awans to nie jest szczyt możliwości ekipy z Lubiąża. Nie ulega jednak kwestii, że przed zespołem stoi duże wyzwanie, w którego rezultacie albo okrzepnie, nabierze pewności i będzie odgrywać jedną z głównych ról na futbolowej scenie klasy A, albo… Zresztą – czas pokarze.

Do powiatowego derby na poziomie klasy A dojdzie w zmaganiach grupy 2., w której na jednym piłkarskim froncie walczyć będą drużyny z Krzelowa i Orzeszkowa.

Dla zawodników Victorii będzie to swoisty egzamin, gdyż do poprzednich rozgrywek startowali oni w roli faworytów i teraz będziemy się mogli przekonać, czy orzeszkowianie nie są tylko piłkarskim tygrysem na miarę klasy B. Wydaje się jednak, że do nadchodzącego sezonu w klubie przygotowują się bardzo poważnie i do solidnego składu, który wywalczył awans dojdzie jeszcze kilku wartościowych zawodników. Szczególnie mocną formacją ekipy z Orzeszkowa powinna być druga linia, którą wzmocnią Dawid Adamczak i Krystian Włodarczyk. Pierwszy w poprzednich rozgrywkach stanowił o obliczu krzelowskiej Komety, zaś drugi będzie chciał udowodnić swój nieprzeciętny piłkarski talent, który jednak nie pozwolił mu przebić się do pierwszej drużyny wołowskiego MKP. Zarówno więc poszczególni gracze, jak i cały zespół Victorii ma w nadchodzącym sezonie coś do udowodnienia i miejmy nadzieję, że zrobią to w bardzo efektownym stylu.

Zbyt dobrego wrażenia nie zostawili po sobie w poprzednich rozgrywkach zawodnicy Komety Krzelów, w której w trakcie letniej przerwy doszło na zmianie na stanowisku szkoleniowca. W klubie pojawił się bowiem odnoszący w ostatnich latach sukcesy z młodzieżowymi ekipami wołowskiego MKP trener Grzegorz Paczkowski, który podjął się zadania odbudowy prestiżu krzelowskiej piłki. – Nie zamierzam niczego robić na siłę – powiedział nam nowy szkoleniowiec Komety. – W takich zespołach piłkarskiego rzemiosła uczyć się przede wszystkim powinni miejscowi chłopcy, a potem prezentować swoje umiejętności przed własną publicznością, w barwach macierzystego klubu. To, co tutaj zastałem nastraja bardzo optymistycznie. W drużynie jest kilku młodych, zdolnych graczy, którzy – jestem o tym w pełni przekonany, udźwigną na sobie ciężar gry w klasie A.

W barwach Komety zobaczymy jesienią weterana naszych boisk Lesława Jończyka, który wywalczył awans z ekipą z Orzeszkowa, ale w trakcie letniej przerwy zamienił koszulkę na krzelowską. Obie ekipy spotkają się w bezpośrednim pojedynku w połowie października i konfrontacja ta zapowiada się bardzo ciekawie – nie tylko dla nowego defensora Komety.

RUNDA JESIENNA 2017/2018 – gr. 2

VICTORIA ORZESZKÓW

26/27 sierpnia

Zorza Pegów

2/3 września

Kometa Kryniczno

9/10 września

Barycz Milicz

16/17 września

Barycz Sułów

23/24 września

Orla Korzeńsko

30 września

Orzeł Pawłowice

7/8 października

KS Łozina

14/15 października

KOMETA KRZELÓW

21/22 października

Plon Gądkowice

28/29 października

Iskra Pasikurowice

4/5 listopada

Dolpasz Skokowa

11/12 listopada

Błysk Kuźnieczysko

18/19 listopada

Lotnik Twardogóra

KOMETA KRZELÓW

26/27 sierpnia

KS Łozina

2/3 września

Zorza Pęgów

9/10 września

Plon Gądkowice

16/17 września

Iskra Pasikurowice

23/24 września

Dolpasz Skokowa

30 września

Błysk Kuźnieczysko

7/8 października

Lotnik Twardogóra

14/15 października

VICTORIA ORZESZKÓW

21/22 października

Kometa Kryniczno

28/29 października

Barycz Milicz

4/5 listopada

Barycz Sułów

11/12 listopada

Orla Korzeńsko

18/19 listopada

Orzeł Pawłowice

tłustym drukiem mecze na własnym boisku

Połowa zespołów, które w najbliższych miesiącach walczyły będą o ligowe punkty w grupie 1 wrocławskiej klasy B, to ekipy reprezentujące nasz powiatowy futbol. W porównaniu do minionych rozgrywek szeregi tego towarzystwa – oprócz awansujących wyżej drużyn z Orzeszkowa i Lubiąża, opuściły rezerwy wołowskiego MKP, ale w ich miejsce pojawiły się piłkarskie formacje z Miłcza i Przyborowa. Bilans wyszedł więc prawie na zero.

Z pośród tego szerokiego grona przed pierwszym jesiennym gwizdkiem arbitra wypada wskazać tę drużynę, z której występami kibice mogą wiązać najwięcej oczekiwań. Piłka nożna na tym poziomie charakteryzuje się jednak tym, że nic o niej nie można powiedzieć na pewno. W tej chwili może się wydawać, że z największym rozmachem prace nad budową zespołu szły w Mojęcicach, gdyż w barwach Orkanu pojawiła się spora grupa nowych zawodników, którzy z niejednego piłkarskiego pieca jedli chleb. W ostatnim swoim sparingu mojęciczanie spotkali się z solidną ekipą starowołowskich Herosów i po dość ciekawym meczu sięgnęli po zwycięstwo (3-2). Na bardziej zdecydowane sądy jeszcze jednak poczekajmy.

Na większą uwagę zasługuje również wspomniana wyżej ekipa ze Starego Wołowa. Drużyna ta robi progres z roku na rok, a w trakcie letniej przerwy jej szeregów nie tylko nie opuścił rasowy snajper Marcin Berestecki, ale siłę rażenia wzmocnił jeszcze Emanuel Stańczyk, który do niedawna był silną ofensywną bronią w drużynie rezerw wołowskiego MKP.

Kolejka 1. – 26/27 sierpnia

Victoria Przyborów – Dąb Kuraszków

Sparta MiłczHerosi Stary Wołów

KS Piotrkowice – Ruch Warzęgowo

Orkan MojęciceOdra Stary Dwór

Olimpia Godzięcin – Odra Uraz

Kolejka 2. – 2/3 września

Odra Stary DwórOlimpia Godzięcin

Lech Barkowo – Orkan Mojęcice

Ruch Warzęgowo – Rosa Rościsławice

Herosi Stary Wołów – KS Piotrkowice

Dąb Kuraszków – Sparta Miłcz

LZS Brzeźno – Victoria Przyborów

Kolejka 3. – 9/10 września

Victoria Przyborów – Albatros Lubiel

Sparta Miłcz – LZS Brzeźno

Rosa Rościsławice – Herosi Stary Wołów

Orkan MojęciceRuch Warzęgowo

Olimpia Godzięcin – Lech Barkowo

Odra Uraz – Odra Stary Dwór

Kolejka 4. – 16/17 września

Albatros Lubiel – Odra Stary Dwór

Ruch WarzęgowoOlimpia Godzięcin

Herosi Stary WołówOrkan Mojęcice

Victoria PrzyborówSparta Miłcz

Kolejka 5. – 23/24 września

Sparta Miłcz – Albatros Lubiel

KS Piotrkowice – Victoria Przyborów

Orkan Mojęcice – Dąb Kuraszków

Olimpia GodzięcinHerosi Stary Wołów

Odra Uraz – Ruch Warzęgowo

Odra Stary Dwór – Lech Barkowo

Kolejka 6. – 1 października

Ruch WarzęgowoOdra Stary Dwór

Herosi Stary Wołów – Odra Uraz

Dąb Kuraszków – Olimpia Godzięcin

LZS Brzeźno – Orkan Mojęcice

Victoria Przyborów – Rosa Rościsławice

Sparta Miłcz – KS Piotrkowice

Kolejka 7. – 7/8 października

Rosa Rościsławice – Sparta Miłcz

Orkan MojęciceVictoria Przyborów

Olimpia Godzięcin – LZS Brzeźno

Odra Stary DwórHerosi Stary Wołów

Lech Barkowo – Ruch Warzęgowo

Kolejka 8. – 14/15 października

Albatros Lubiel – Ruch Warzęgowo

Herosi Stary Wołów – Lech Barkowo

Dąb Kuraszków – Odra Stary Dwór

Victoria PrzyborówOlimpia Godzięcin

Sparta MiłczOrkan Mojęcice

Kolejka 9. – 21/22 października

Orkan Mojęcice – KS Piotrkowice

Olimpia GodzięcinSparta Miłcz

Odra Uraz – Victoria Przyborów

Odra Stary Dwór – LZS Brzeźno

Ruch WarzęgowoHerosi Stary Wołów

Kolejka 10. – 28/29 października

Albatros Lubiel – Herosi Stary Wołów

Dąb Kuraszków – Ruch Warzęgowo

Victoria PrzyborówOdra Stary Dwór

Sparta Miłcz – Odra Uraz

KS Piotrkowice – Olimpia Godzięcin

Rosa Rościsławice – Orkan Mojęcice

Kolejka 11. – 4/5 listopada

Orkan Mojęcice – Albatros Lubiel

Olimpia Godzięcin – Rosa Rościsławice

Odra Stary DwórSparta Miłcz

Lech Barkowo – Victoria Przyborów

Ruch Warzęgowo – LZS Brzeźno

Herosi Stary Wołów – Dąb Kuraszków

Kolejka 12. – 11/12 listopada

LZS Brzeźno – Herosi Stary Wołów

Victoria PrzyborówRuch Warzęgowo

Sparta Miłcz – Lech Barkowo

KS Piotrkowice – Odra Stary Dwór

Orkan MojęciceOlimpia Godzięcin

Kolejka 13. – 18/19 listopada

Olimpia Godzięcin – Albatros Lubiel

Odra Uraz – Orkan Mojęcice

Odra Stary Dwór – Rosa Rościsławice

Ruch WarzęgowoSparta Miłcz

Herosi Stary WołówVictoria Przyborów

Pierwsze mecze nowego sezonu już jutro, a na piłkarską murawę oprócz walczących o ligowe punkty wybiegną również zawodnicy zespołów walczących w rundzie wstępnej okręgowych rozgrywek o Puchar Polski. I tak: gracze dolnobrzeskiego KP spotkają się w Lutyni z tamtejszym Piastem (g.16.00), do Lubiąża na mecz z Odrą przyjadą Zjednoczeni Łowęcice (16.00), a w Orzeszkowie dojdzie do niezwykle interesującego derby, w którym Victoria zmierzy się z krzelowską Kometą (16.00).