Badanie mammograficzne w Wińsku

mammobusWszystkie panie w wieku 50-69 lat będą mogły zrobić bezpłatną mammografię bez skierowania. Do Wińska przyjedzie specjalny mammobus.

Badania zorganizowano w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Jest ono bezpłatne dla pań w wieku 50-69 lat, ponieważ to one są najbardziej narażone na ten rodzaj nowotworu. Kobiety w tym przedziale wiekowym nie potrzebują skierowania. Kobiety między 40-49 rokiem życia oraz 70-75 mogą zrobić  mammografię ze skierowaniem. Wzór druku dostępny jest na stronie internetowej www.fundusze.mammo.pl. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich, dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych, czyli guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza.To bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. – Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

Mammobus przyjedzie do Wińska 24 listopada. Stanie przy stadionie, na parkingu firmy Drewnopak przy ul. Piłsudskiego. Na badanie trzeba się zarejestrować pod numerem telefonu: 58 666 2 444 lub na www.mammo.pl/formularz.