Krasiejów “zdobyty” przez Orzeszków

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Markiewicza w Orzeszkowie wraz nauczycielkami Anną Krata- Adamską i Ewą Nowak pojechali do Krasiejowa, do JuraParku. Przygodę rozpoczęli w Tunelu Czasu, oryginalnym kinie o długości aż trzystu metrów. Dzięki specjalnej kolejce “Kapsuła Czasu” uczestniczyli w spektaklu popularno- naukowym, który opowiada historię materii od powstania Wszechświata, sięgając trzynaście miliardów i osiemset milionów lat wstecz, aż do momentu, w którym skały zamknęły w sobie szczątki prehistorycznych zwierząt żyjących w Krasiejowie prawie 230 milionów lat temu. Następnie zwiedzili park plenerowy oraz Pawilon Paleontologiczny.

Stanowisko naukowe w Krasiejowie to jedno z niewielu miejsc na Świecie, gdzie zachowały się szczątki zwierząt, które odrodziły się po strasznej katastrofie sprzed 252 milionów lat temu. Wówczas na Ziemi wymarło ponad 90% wszystkich istot żywych. Wielką atrakcją Pawilonu jest spory fragment odkrywki przykryty szklaną podłogą. Olbrzymie wrażenie zrobił  seans filmowy w Kinie Emocji Cinema 5D oraz wizyta w Prehistorycznym Oceanarium, w którym głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego przekazu, dzięki czemu uczniowie przenieśli się do podwodnego królestwa i stanęli oko w oko z potężnymi, prehistorycznymi mieszkańcami wodnych głębin. Po wspólnym posiłku udali się do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka.

Uczniowie stali się świadkami fascynujących przemian i dołączyli do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! Przez wizjery promu zobaczyli oddalający się dok, aż do osiągnięcia orbity wokółziemskiej. Następnie zadokowali do stacji orbitalnej – wehikułu czasu. Obejrzeli Wystawę Świadectwa Ewolucji i różne Ekspozycje: “Człowiek z lodowca”, “Rozwój naczyń”, “Rozwój pisma”, “Grobowiec”, “Rozwój narzędzi” oraz ekspozycję “Wszyscy jesteśmy braćmi”.