4 maja ruszą hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza. Co z lokalnymi żłobkami i przedszkolami?

Rząd ogłosił 29 kwietnia, że wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzone będą także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Rząd zapewnia, że stale obserwuje sytuację epidemiczną, analizuje dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitoruje wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podjęli więc decyzję o wprowadzeniu zmian od 4 maja 2020 r.

Otwarte centra handlowe

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku rząd znosi istotne ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Rząd znosi ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Sklepy budowlane czynne w weekendy

Rząd postanowił też o uchyleniu dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne. Uchylony zostanie zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

Otwarte żłobki i przedszkola. Ale nie u nas?

Od środy 6 maja organy prowadzące żłobki i przedszkola mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

W Wołowie burmistrz podjął decyzję o nieotwieraniu tych placówek. – Szanowni Państwo informuję, że podjąłem decyzję o wstrzymaniu otwarcia przedszkoli na terenie gminy Wołów, pomimo możliwości, które przedstawił dziś rząd. Na terenie Powiatu Wołowskiego odnotowano jeden z najwyższych wyników zakażeń koronawirusem COVID-19 na terenie Dolnego Śląska. To istotne zagrożenie dla zdrowia i życia nas wszystkich. W trosce o zdrowie naszych najmłodszych oraz pracowników oświaty uważam, że jeszcze za wcześnie na odwieszanie pracy przedszkoli. Sytuacja na terenie gminy Wołów będzie monitorowana na bieżąco i na jej podstawie będę podejmował kolejne decyzje w tej sprawie – napisał na swoim facebookowym profilu Dariusz Chmura.

W Brzegu Dolnym przedszkola i żłobki również pozostaną zamknięte. – Mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie ma możliwości, by w tak krótkim czasie przygotować nasz żłobek, klubik dziecięcy, przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach do przyjęcia dzieci. Wytyczne w tej sprawie są zbyt ogólne. Nie ma limitu przyjęć dzieci, jasnych kryteriów określających pierwszeństwo przyjęcia dziecka. W obecnym stanie epidemicznym zarówno samorząd gminny jak i dyrektorzy nie są w stanie przygotować placówek w taki sposób, by stwierdzić, że bezpieczeństwo zdrowotne dzieci, nauczycieli, pracowników obsługi, a także rodziców i członków rodzin naszych podopiecznych, w tym dziadków, jest w pełni zachowane – poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Brzegu Dolnego Paweł Pirek.

W Wińsku: Póki co w tej gminie nie pojawiła się jeszcze informacja dotycząca otwarcia żłobków i przedszkoli.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie? Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej. Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych. Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe. Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu). Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.