Apel wołowskiej policji: Pakując dziecku szkolną wyprawkę pamiętajmy o elementach odblaskowych

Rozpoczęcie roku szkolnego zwiastuje także nieuchronne nadejście okresu jesienno-zimowego. Czas ten charakteryzuje się szybko zapadającym zmrokiem, zmiennością pogody i ograniczoną widocznością. Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego policjanci apelują abyśmy sami także podejmowali działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Pakując dziecko do szkoły nie zapominajmy, aby do wyprawki dołączyć element odblaskowy – kamizelkę, opaskę odblaskową.

Dynamiczny rozwój motoryzacji w okresie ostatnich dziesięciu lat powoduje stały wzrost natężenia ruchu, a co za tym idzie rośnie też równocześnie zagrożenie bezpieczeństwa na drogach. Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego policjanci apelują abyśmy sami także podejmowali działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich.

Zbliża się okres jesienno – zimowy, który charakteryzuje się szybko zapadającym zmrokiem, zmiennością pogody i ograniczoną widocznością. Niejednokrotnie, szczególnie na terenach wiejskich nasze dzieci będą poruszały się do szkoły/na przystanek pieszo już w we wczesnych godzinach porannych.

Pakując dziecko do szkoły nie zapominajmy, aby do wyprawki dołączyć element odblaskowy – kamizelkę, opaskę odblaskową. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Porozmawiajmy krótko z dzieckiem na temat użyteczności tych elementów.

Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołowie wraz z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji mają w tym roku ograniczone możliwości spotkań z dziećmi i rozmowy na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prosimy więc rodziców, aby byli tymi pierwszymi osobami, które zapewnią swoim dzieciom bezpieczeństwo.