Biblioteki znów otwarte!

Od poniedziałku 4 maja miłośnicy czytania znów mogą wypożyczać książki, ale na innych zasadach.

W związku z poluzowaniem restrykcji związanych z epidemia koronawirusa, premier rządu Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 4 maja biblioteki mogą być otwarte. Decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organizatorem i po konsultacji z sanepidem. Miejsce to musi być przygotowane do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Otwarte będą jedynie wypożyczalnie, czytelnie mają zacząć funkcjonować w późniejszym czasie, tzw. IV etapie znoszenia ograniczeń.

Jak wygląda to na naszym terenie?

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym na swojej stronie poinformowała swoich czytelników o zasadach, które będą obowiązywały podczas epidemii. Między innymi osoby chcące wypożyczyć książkę będą musiały przed wejściem do budynku zakryć usta i nos, założyć rękawiczki ochronne. Oddający książki muszą zostawić je w jednorazowej torbie i zostawić w miejscu wskazanym przez bibliotekarza- książki będą podlegały 14-dniowej kwarantannie.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie także wydała komunikat o obowiązujących aktualnie regułach- oczywiście obowiązują maseczki zasłaniające usta i nos, rękawice oraz dezynfekcja rąk. Biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. W budynku będzie mogło przybywać maksymalnie trzech czytelników, zwroty będą przyjmowane w oknie przy namiocie ustawionym od strony parkingu. Wypożyczanie zbiorów odbywać się będzie przy poszczególnych działach, w miejscach do tego wyznaczonych. Biblioteka w Wołowie apeluje, aby przed przyjściem upewnić się w systemie on-line czy dana książka jest możliwa do wypożyczenia. 

Informacja wołowskiej biblioteki

Także Biblioteki Publiczne w gminie Wińsko po otwarciu zmieniają zasady funkcjonowania. Tak jak wszędzie będzie można tylko wypożyczyć książki bez możliwości ich czytania na miejscu. W bibliotece będzie mógł przebywać tylko jeden czytelnik, w maseczce i rękawiczkach. Pozostałe osoby będą czekały na zewnątrz w odstępach 2 metrowych. 

Informacja GOK Wińsko

Więcej informacji widnieje na stronach www i Facebooku bibliotek.