Budowa ośrodka dla niepełnosprawnych dobiega końca!

Zebrali ponad 60 tys. zł dla “Niezwykłej Krainy”
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie , dzięki wpłatom 1% podatku zebrało aż 66 516,50 na budowę “Niezwykłej Krainy”. Jak wygląda stan prac?

Przypomnijmy, “Niezwykła kraina” ma być pierwszym w powiecie ośrodkiem, który zapewni kompleksową opiekę rehabilitacyjną i edukacyjną dla osób niepełnosprawnych. Ośrodek jest efektem starań Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wołowie, który pragnie zapewnić wszystkim osobom zmagającymi się z niepełnosprawnościami należyte warunki oraz możliwość rozwoju. Inwestycja ruszyła w 2015 r. z oficjalnym pozwoleniem na budowę. Całość zadania opiewa na kwotę ponad 7 milionów złotych, a jej ambasadorem jest znany aktor i zarazem dolnobrzeżanin – Cezary Żak. Ten apelował w ostatnim czasie o darowizny, gdyż potrzebne jest jeszcze 200 tys. zł na budowę kuchni. Inicjatywę wesprzeć można było, przeznaczając 1% podatku. Łącznie zebrano 66 516,50 zł.

Warto podkreślić, że stowarzyszenie napotykało na swojej trudności. Losy budowy “Niezwykłej Krainy” były niepewne aż do tego roku, kiedy to przez urząd marszałkowski została przyznana dotacja w wysokości aż 6 mln zł.  Obiekt mają uatrakcyjniać, oprócz sal rehabilitacyjnych czy gabinetu logopedycznego,  tzw. gabinety doświadczania świata oraz pracownia informatyczna. Miejsce znajdą tam uczniowie Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno -Wychowawczego oraz Środowiskowego Ośrodka Wsparcia Dziennego “Nasz dom”. Miejsc dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz ruchowymi, od wieku niemowlęcego aż po wiek dorosły, przewiduje się 21.

Jak zapewnia prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wołowie, Karolina Szewczyk, obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, w tym elewacja. Skończyć się mają jeszcze w tym roku, co oznacza, że z początkiem 2019 r. podopieczni będą się mogli się przeprowadzić do ośrodka.

Oprócz tego 10 września ruszy akcja “Ubrania do oddania”, która ma pomóc w zebraniu pieniędzy na wyposażenie kuchni “Niezwykłej Krainy”. Na czym polega? Zbędnę, zalęgające ciuchy oraz części garderoby (jak np. paski) spożytkować będzie można oddając je Stowarzyszeniu, które za 1 kg ubrań otrzyma złotówkę. Kampania potrwa przez dwa miesiące. Jak pomóc? Ubrania należy spakować w worki 60-litrowe, a następnie, logując się na stronie: http://ubraniadooddania.pl, wybrać kampanię – NIEZWYKŁA KUCHNIA W NIEZWYKŁEJ KRAINIE i zamówić darmowego kuriera, który dostarczy paczki.

Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na łamach gazety Kurier Gmin! Oraz na eprasa.pl/news/kurier-gmin