Jedyna kobieta w gronie maszynistów – Mieszkanka Wołowa zmieniła stereotyp słabej płci

Jedyna kobieta w gronie maszynistów – Mieszkanka Wołowa zmieniła stereotyp słabej płci

Barbara Reszytyło, mieszkanka Wołowa, jest jedyną kobietą w Polsce, która samodzielnie prowadzi ciężkie składy pociągów towarowych, ważące niejednokrotnie 4 tys. ton brutto. Złamała tym pewien stereotyp – kojarzenie zawodu maszynisty wyłącznie z mężczyznami.

Barbara Reszytyło w LOTOS Kolej rozpoczęła pracę w kwietniu 2016 r., na stanowisku stażysta-maszynista. Przeszła szkolenie, które trwało prawie dwadzieścia miesięcy. Uczyła się naprawy i utrzymania pojazdów trakcyjnych oraz taboru wagonowego, budowy infrastruktury kolejowej, jak również elementów specjalistycznej pracy rewidenta taboru.

Pracownikiem LOTOS Kolej została 4 listopada 2016 roku, stając się tysięcznym pracownikiem, pierwszą zatrudnioną kobietą, która uzyskała licencję maszynisty. Kolejnym krokiem w kierunku uzyskania uprawnień do samodzielnego prowadzenia pociągów towarowych był kurs na świadectwo maszynisty, które uprawniało ją do prowadzenia spalinowych i elektrycznych pojazdów trakcyjnych pod nadzorem maszynisty. Prowadziła m.in. najmocniejszą polską lokomotywę elektryczną. Zdobywała szlify początkowo w Wydziale Przewozów Wrocław, a następnie w Wydziale Przewozów Gdańsk.

5 stycznia 2018 r. zakończyła szkolenie pozytywnym zaliczeniem egzaminu końcowego z wyróżnieniem, które uprawnia ją do samodzielnego prowadzenia pociągów towarowych.

Więcej informacji znajdziecie na łamach gazety Kurier Gmin! Oraz na eprasa.pl