Mieszkanka straciła 20 tysięcy złotych. Policja ostrzega przed oszustami

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wołowie ostrzegają przed oszustwami dokonywanymi metodą na wnuczka, policjanta czy pracownika banku. Mieszkanka Brzegu Dolnego straciła 20 tys. złotych przekonana, że pieniądze przekazuje policjantowi. Apelujemy o ostrożność i rozsądek.

Pomimo wielu apeli i komunikatów informujących o przestępstwach dokonywanych na szkodę seniorów, oszuści nie ustają w swoich działaniach w celu osiągnięcia korzyści i wzbogacenia się w nieuczciwy sposób. Ofiarami padają nie tylko osoby mieszkające samotnie, ale również te, które naiwnie wierzą innym i przez to dają się w prosty sposób zmanipulować.

O tym jak działają przestępcy przekonała się w w dniu wczorajszym mieszkanka Brzegu Dolnego, która była pewna, że przekazując pieniądze policjantowi ustrzeże się przed ich kradzieżą.

Kobieta podająca się za policjanta powiadomiła poszkodowaną telefonicznie o tym, że padła ofiarą zorganizowanej grupy przestępczej a pieniądze zgromadzone na jej koncie bankowym są zagrożone. Oszust przekonywał, że jako policjant próbuje zapobiec temu procederowi w związku z tym oczekuje pilnej i pełnej współpracy. Kobieta utwierdzona w przekonaniu o słuszności współpracy wybrała pieniądze z banku a następnie pozostawiła je we wskazanym przez oszusta miejscu.

O tym, że została oszukana zorientowała się dopiero później, kiedy postanowiła wrócić we wskazane miejsce i zabrać pieniądze, których już nie było. Pokrzywdzona straciła w ten sposób 20 tysięcy złotych.

Policjanci przypominają, że nigdy nie informują osób postronnych o swoich działaniach, nigdy też nie żądają przekazania pieniędzy oraz nie pośredniczą w ich przekazaniu. Apelujemy o rozwagę, zastanówmy się komu przekazujemy swoje oszczędności, kim jest osoba po drugiej stronie telefonu, czy stojąca za drzwiami, której przecież nie widzimy i nie znamy. Przedstawiona sytuacja skłania również do refleksji nad łatwowiernością naszych seniorów, która współcześnie może być bardzo niebezpieczna.

mł. asp. Cezary Skowroński

KPP Wołów