Przyszłość? Nowoczesna rehabilitacja i interna

Jakie inwestycje czekają wołowski szpital w kolejnych latach? Powiat wołowski jest po opracowaniu koncepcji budowy nowoczesnego pawilonu rehabilitacyjnego w sąsiedztwie istniejącego budynku szpitala w Wołowie. Podjęto starania dotyczące remontu systemu ogrzewania w szpitalu, co pozwoli na przeprowadzenie dalszych prac remontowych wewnątrz obiektu. W tym roku powstanie tu otwarta strefa aktywności.

Pawilon rehabilitacyjny będzie mieć ponad 30 łóżek. Parterowy obiekt o powierzchni aż 900 metrów kwadratowych będzie przeznaczony na oddział rehabilitacji dziennej oraz rehabilitację neurologiczną. Znajdzie się tu miejsce na dużą salę z przeszklonym dachem, w której zostaną umieszczone przyrządy do ćwiczeń. Coraz więcej mieszkańców powiatu oraz powiatów ościennych korzysta z tego zakresu usług szpitala. Budowa takiego obiektu to ogromna szansa dla Powiatowego Centrum Medycznego w Wołowie, ponieważ powyższe przedsięwzięcie da możliwość rozszerzenia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dla pacjentów budowa pawilonu to szansa na wyższą jakość usług, większy poziom komfortu i skrócony czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji.

Drugą istotną inwestycją będzie remont kotłowni w budynku szpitala. Obecnie Powiat Wołowski stara się o pożyczkę w kwocie 634 500 zł na to przedsięwzięcie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Zadanie o nazwie „Rewitalizacja budynku Powiatowego Centrum Medycznego w Wołowie – modernizacja źródła ciepła poprzez adaptację części poddasza nieużytkowanego na lokalną kotłownię kondensacyjną” jest warte 780 500 zł. W roku 2018 planowane wydatki będą wynosić 10 000 zł i są związane z wykonaniem projektu instalacji gazu, natomiast reszta wydatków będzie poniesiona w roku 2019. Po zakończeniu zadania i uzyskania efektu ekologicznego planowane jest uzyskanie dotacji w kwocie 158 625 zł, która pomniejszy otrzymaną pożyczkę.

Przebudowa systemu ogrzewania w obiekcie szpitala zapoczątkuje kolejne prace remontowe. Przede wszystkim będzie to remont oddziału wewnętrznego i budowa sali intensywnego nadzoru, gdzie będą przebywać pacjenci wymagający stałej obserwacji lekarzy. Został już opracowany projekt powyższego zadania, które zakłada unowocześnienie oddziału i ułatwienie pracy personelu medycznego. Przy okazji prowadzonych działań w obiekcie zostałoby wymienione oświetlenie i wyremontowane korytarze.

Jeszcze w tym roku na terenie szpitala powstanie Otwarta Strefa Aktywności – miejsce, z którego będą mogli korzystać nie tylko pacjenci, ale również mieszkańcy. Będzie to miejsce w którym znajdą się takie przyrządy do ćwiczeń jak: wioślarz, orbitrek, rowerek, przyrząd do wyciskania w pozycji siedzącej, prasa nożna i wahadło. W strefie odpoczynku znajdą się m.in. ławki, stół piknikowy, stół do gry w tenisa stołowego. Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało budowę trzech tego typu obiektów na terenie Wołowa w wysokości 66 900 zł. Koszt stworzenia jednej strefy aktywności wyniesie około 45 000 zł.

Pozostałe strefy aktywności powstaną przy boiskach obok Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.