W mieszkaniu ulatniał się tlenek węgla. Interweniowała straż i pogotowie

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę w jednym z mieszkań przy ul. Inwalidów Wojennych w Wołowie.

– Zostaliśmy poinformowani, że doszło tam do podtrucia tlenkiem węgla – mówi Paweł Gibek z wołowskiej straży pożarnej. – Kiedy przybyliśmy na miejsce lokatorka była już pod opieką lekarzy.

Do zatrucia tlenkiem węgla doszło prawdopodobnie w łazience, gdzie znajduje się piecyk gazowy. – Dokonaliśmy pomiaru tlenku w mieszkaniu, przewietrzyliśmy je i sprawdziliśmy wszystkie inne mieszkania w tym budynku – wyjaśnia strażak.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych,niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.