Wakacje, czyli podróże, kulinaria i obce kultury

Półkolonie z biblioteką

To było 6 tygodni niezapomnianych wrażeń. Tematem przewodnim tegorocznych półkolonii była wielokulturowość. Zastanawialiśmy się, czy Europa i Ameryka oraz poszczególne państwa położone na obu kontynentach są wielokulturowe i czym jest wielokulturowość. Każdy z sześciu turnusów trwał 5 dni, a każdy dzień to było 10 godzin aktywnego wypoczynku.  W każdym turnusie : “Gorąca Hiszpania”, “Rdzenni Amerykanie”, “Polska – wielokulturowa?”,” Kraje niemieckojęzyczne”, “Wielokulturowa Europa” oraz “Półwysep Apeniński”, udział wzięło po 15 dzieci, w wieku od 7 do 13 lat.

W czasie wypoczynku na wołowskim basenie, dzieci poznawały tajniki języków obcych, w tym angielski, niemiecki, hiszpański, włoski oraz staropolski. W programie było m.in. poznawanie świata, dyskusja na temat wielokulturowości, zajęcia prowadzone przez wołowskich bibliotekarzy, warsztaty twórcze – podczas których dzieci tworzyły pocztówki z wakacji –  “pocztówkowa” wystawa dostępna jest w holu biblioteki do końca wakacji. W ramach projektu Wołów – Nowy Jork, New York- Wolow, Pani Natalia Gołubowska, prowadziła warsztaty artystyczno-edukacyjne, podczas których dzieci zbierały  informacje o Wołowie, po czym pod postacią obrazów ukazywały nasze miasto przyjaciołom z Nowego Jorku. Przy okazji –  31 sierpnia 2017 roku na godz. 17:00 zapraszamy do wołowskiej biblioteki na prezentację projektu oraz powarsztatową wystawę prac.

Podczas warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez Fundację Polskie Dzieci, uczestnicy półkolonii mieli okazję spróbować swoich sił w gastronomii. W ciągu 6 tygodni dzieci przygotowywały:  hiszpańskie tapasy, amerykańskie burgery z kurczakiem, pierogi ruskie, apfel strudel, orzeźwiające, owocowe koktajle oraz warzywne spaghetti z cukinii i marchewki – było bardzo smacznie!

W każdą środę, w parku WOK, dzieci poszukiwały ukrytych tam skarbów. Ta zabawa, to Questing,  będący  specyficzną formą bezobsługowej gry terenowej.  We wtorki w Dziale Multimedialnym, na dużym ekranie, w ramach popołudniowego relaksu i zasłużonego odpoczynku,  oglądaliśmy filmy animowane.

Na tarasie miały miejsce warsztaty rytmiczne, ruchowo-dźwiękowe prowadzone przez panią Agnieszkę Kinal – Szymańską, która do pracy z dziećmi wykorzystała  instrumenty etniczne. To była  świetna zabawa, która poprawiała samopoczucie, rozluźniała i relaksowała.  To było połączenie  muzyki  z ruchem, tańcem i rysunkiem.

W każdy piątek dzieci odwiedzały miejsca na terenie Dolnego Śląska. Był edukacyjny wyjazd w Dolinę Baryczy, gdzie uczestnicy poznawali rodzaje drzew i ptaków. Wycieczki prowadzone były przez przewodnika – pana Włodzimierza Ranoszka. Jednym z kierunków, tym razem pociągiem, był Dziewin, a w nim Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, był również czas na odwiedzenie Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Powozów w Galowicach oraz Mini Euroland w Kłodzku.

I tak minęło sześć  długo wyczekiwanych tygodni. Półkolonie z biblioteką dofinansowano ze środków gminy Wołów, w tym z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

JK