Wołowskie Dni Japonii, czyli co łączy japońskie miecze, Piłsudskiego i Rafała Kubackiego z Wołowem

W najbliższy weekend w Wołowie odbędą się Dni Japonii. Jest to już trzecia edycja wydarzenia, które kolejny raz zostało objęte patronatem Burmistrz Gminy Wołów. 2019 rok jest wyjątkowy, gdyż obchodzona jest 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Z tej okazji imprezę rozpocznie, prowadzony przez Rafała Zająca, panel poświęcony zaskakującym związkom dwóch odległych krajów, które zawsze darzyły się wzajemnym szacunkiem. Dowiemy się m.in. o ciągnącej się do dziś dalekowschodniej linii rodu Piłsudskich, o japońskiej misji św. Maksymiliana Kolbe i japońskim Niepokalanowie, o tym jak Polska wypowiedziała Japonii wojnę, czy choćby o tym jak Japończycy uratowali niespełna 800 polskich dzieci z Syberii. Jak co roku odbędą się także panele poświęcone japońskim mieczom i militariom, które poprowadzi przyjaciel Wołowa Pan Hiroshi Kojima wraz z Pawłem Nowaczkiem oraz Krzysztofem Białkiewiczem. Zainteresowane osoby będą mogły wziąć udział w specjalnym pokazie mieczy oraz elementów uzbrojenia.

Gośćmi specjalnymi tegorocznych Dni Japonii będą: Rafał Kubacki, mistrz świata w judo oraz Paweł Popow – polski podróżnik. Rafał Kubacki opowie o UKEMI – wywodzącej się z judo metodzie bezpiecznego upadania. UKEMI JUDO to program pilotażowy realizowany przez Polski Związek Judo przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Europejską Unią Judo. Natomiast Paweł Popow zabierze nas w podróż po Japonii i opowie swojej swoich doświadczeniach z kulturą kraju kwitnącej wiśni.

Symbolicznym punktem trzeciej edycji Wołowskich Dni Japonii będzie posadzenie japońskiej wiśni, która z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią upiększy wołowski Skwer Solidarności.