Wyższe mandaty dla rowerzystów. Wołowska policja zatrzymała i ukarała już pięć osób

Osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego, muszą liczyć się z surowszymi niż do tej pory konsekwencjami – przypomina wołowska policja. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym. Warto zapoznać się z wprowadzonymi zmianami, aby nie być zaskoczonym, gdy zostaniemy zatrzymani do policyjnej kontroli drogowej.

– Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych, dotychczas było to 500 złotych.
W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych, dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych – mówi mł. asp. Marzena Pawlik. – Nowe przepisy wprowadzą także mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę.

Wzrosły też minimalne grzywny za niektóre wykroczenia. Tylko od początku roku 2022 wołowscy policjanci zatrzymali już 5 osób, które kierowały rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Jeden z mężczyzn,
39-letni mieszkaniec powiatu wołowskiego, poruszał się po głównej ulicy w Brzegu Dolnym mając niemal 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Do końca ubiegłego roku za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości groził mandat karny w wysokości 500 zł, obecnie na każdego z nieodpowiedzialnych kierujących funkcjonariusze nałożyli mandat karny
w wysokości 2500 zł.

Pogoda nie sprzyja poruszaniu się jednośladami, zima nie jest najbezpieczniejszym okresem dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok i brak elementów odblaskowych zmniejszają bezpieczeństwo rowerzystów. Niestety na terenie powiatu wołowskiego ta grupa uczestników ruchu drogowego nie tylko często nie podejmuje działań mających na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa, ale co więcej lekceważy obowiązujące przepisy. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zderzenie rowerzysty, w dodatku nietrzeźwego, z pojazdem może okazać się tragiczne w skutkach.

Policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że nie tylko kierujący samochodami, ale także rowerzyści i piesi są odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drogach.