Złodzieje włamują się na budowy w powiecie wołowskim

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie apelują do osób, które budują domy o właściwy nadzór nad przedmiotami, które mogą stanowić atrakcyjny łup dla złodziei.

W ostatnim czasie na terenie powiatu wołowskiego doszło do kilku przypadków włamań. Na celowniku przestępców są często miejsca, gdzie pewne jest znalezienie cennych przedmiotów, takich jak elektronarzędzia, materiały budowlane, wyposażenie wnętrz.

– Większości przypadków kradzieży i kradzieży z włamaniem można zapobiec właściwie zabezpieczając teren budowy – mówi Marzena Pawlik z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie. – Domy budujemy często na działkach, w obrębie których nie ma jeszcze sąsiedztwa. Jest jednak kilka porad, do których stosując się minimalizujemy ryzyko kradzieży czy włamania.

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży czy włamania na budowie? Wystarczy, że inwestorzy budowlani będą stosować się do kilku podstawowych zasad.

– Jeżeli to możliwe ogrodźmy plac budowy.

– Kupujmy na bieżąco materiały budowlane. Jeśli nie ma innej możliwości, to składujmy je tak, by były bezpieczne i nie stanowiły łatwego łupu dla złodzieja.

– Nie zostawiajmy na terenie budowy niezabezpieczonego sprzętu wykorzystywanego przy pracach.

– Zamykajmy DOKŁADNIE okna, nawet te dachowe. Klucze zabierajmy ze sobą – pozostawianie ich w „umówionym” miejscu, to nie jest najlepszy pomysł.

– Zwróćmy uwagę na osoby kręcące się w pobliżu naszej budowy. Zainteresujmy się nimi. Czasami pytanie czego szukają, może odstraszyć potencjalnego złodzieja.

– Starajmy się zapamiętać ich wygląd, a także numery rejestracyjne pojazdów, którymi przyjechały.

– Bardzo ważne jest abyśmy wiedzieli kto dla nas pracuje. Warto sprawdzić tożsamość i wiarygodność pracowników, których zatrudniamy na budowie. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów osób nieznanych.

– W przypadku, kiedy w pobliżu naszej budowy są już zamieszkane domy, poprośmy o sąsiedzką przysługę
i zwrócenie uwagi na naszą posesję.

– W okresach zastoju w pracach warto przyjechać na plac budowy o różnych porach.

– Pomyślmy o ubezpieczeniu swojej budowy, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

– Jeżeli budowa znajduje się na odpowiednim etapie, zastosujmy elektroniczne zabezpieczenia np. alarm lub monitoring.

– O niepokojących sytuacjach lub podejrzanych osobach, które mogą dokonywać kradzieży prosimy niezwłocznie powiadamiać policjantów pod nr alarmowy 997 lub 112.