1 listopada. Policja apeluje p unikanie dużych skupisk ludzi

W tym roku Dzień Wszystkich Świętych przypada na okres szczególny. Nagłe nasilenie epidemii i związane z tym wprowadzenie w całym kraju tzw. czerwonej strefy wiąże się z licznymi obostrzeniami, do których dla dobra nas wszystkich musimy się stosować. Zbliżające się świąteczne dni nie mogą spowodować rozluźnienia reżimu sanitarnego. Wołowscy policjanci apelują o unikanie dużych skupisk ludzi.

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych, czas zadumy, refleksji i wspominania bliskich, którzy odeszli. Niestety w tym roku ten szczególny okres przypada w momencie przybierającej na sile epidemii COVID-19. Lawinowo rosnąca liczba zakażeń spowodowała wprowadzenia w całym kraju tzw. czerwonej strefy i wraz z nią wielu nowych restrykcji sanitarnych. Ta szczególna sytuacja wymaga od nas wszystkich zaangażowania i dyscypliny, aby w dniach, kiedy porządkujemy groby najbliższych i wspominamy ich, nie zapominać o zdrowiu osób nam bliskich, którzy są wciąż wśród nas. W trosce o życie seniorów z naszego otoczenia i osób z podwyższonych grup ryzyka musimy bezwzględnie stosować się do wprowadzonych obostrzeń.

Wołowscy policjanci zwracają się z apelem zarówno do mieszkańców naszego powiatu, jak i wszystkich osób, które przyjadą z wizytą, o unikanie dużych skupisk ludzi. Przełóżmy wizytę na grobach naszych bliskich na inny dzień, niż 1 listopada, kiedy na cmentarzach można spodziewać się największej liczby odwiedzających. Zasłaniajmy usta i nos, utrzymujmy dystans społeczny, ponieważ jest to warunek konieczny, aby opanować tę groźną epidemię.

Pamiętajmy również, że obchody Dnia Wszystkich Świętych to także czas, kiedy musimy zachować szczególną czujność, aby nie stać się ofiarą przestępców, którzy wykorzystując wszechobecny pośpiech oraz tłok, starają się pozbawić nas wszystkiego co wartościowe.

Jeśli już wybierzemy się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, gotówki, kluczy w reklamówkach czy otwartych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni ubrania. Bądźmy uważni podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Oprócz obowiązkowego zasłaniania ust oraz nosa pamiętajmy również o tym, że torebki, saszetki, plecaki powinny być zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała. Miejmy je zawsze przed sobą, trzymając w dłoni. Podczas podróży na cmentarz jak i porządkowania grobów pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu swoich rzeczy. Nie pozostawiajmy przy nagrobkach swojego mienia bez należytego nadzoru. Czasem wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od miejsca pochówku po wodę do kwiatów, aby stać się ofiarą rabusia.

W okolicy cmentarzy na terenie powiatu wołowskiego czuwać będą funkcjonariusze. Przy większych nekropoliach, jak np. w Wołowie czy w Brzegu Dolnym zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu drogowego. Poruszając się pojazdami zwracajmy uwagę na znaki drogowe oraz stosujmy się do poleceń wydawanych przez Policjantów.

/źródło: KPP Wołów/