Oszustwa metodą na “amerykańskiego żołnierza”. Zakochana kobieta straciła 1000 zł

Kolejna nowa metoda oszukiwania na portalach społecznościowych. Tym razem sprawcy podają się za amerykańskich żołnierzy lub za weteranów wojennych. Mieszkanka powiatu wołowskiego w ten sposób straciła kilka tysięcy złotych.

Internetowi oszuści “zaczepiają” użytkowniczki portali społecznościowych. Przedstawiają się jako amerykańscy żołnierze będący na misji lub jako weterani wojenni. Korespondują z kobietami, wzbudzają zaufanie, zaprzyjaźniają się, a następnie, wymyślają różne historie, z których wynika, że aby doszło do spotkania, kobiety muszą “wesprzeć” finansowo “wojskowego”. Oczywiście, oszust zapewnia, że wszystkie koszty jakie poniesie kobieta będą jej zwrócone i to z pokaźna nawiązką.

Legendy jakie oszuści wymyślają są przeróżne. Począwszy od zablokowanych, z różnych przyczyn, kont bankowych, poprzez uiszczenie opłat manipulacyjnych za wysłane do internetowej znajomej wartościowej paczki, która “utknęła” gdzieś na granicy. Wato podkreślić, że owe opłaty, sięgają kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Zmanipulowane kobiety wykonują bezmyślnie polecenia internetowego amanta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata w ten sposób wyłudza znaczne sumy pieniędzy. Wiele kobiet aby pomóc “żołnierzowi” zaciąga kilkunastotysięczne kredyty bankowe.

Sprawcy najczęściej posiadają wiele fałszywych kont/profili. Budują swoją internetową “tożsamość”. Fałszywe zdjęcia domów, fałszywe informacje dotyczące codziennego życia. Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze.

Warto pamiętać, że cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

– Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym zupełnie osobom, a wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy dobrze jest poinformować policję – ostrzega st. sierż. Marzena Pawlik z KPP w Wołowie.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.