Policja apeluje: Zadbajmy o bezpieczeństwo w trakcie prac polowych

Okres sierpnia i września to czas wzmożonych prac polowych. Podczas nich zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i osób bliskich.

– Nie zapominajmy o usuwaniu nieczystości z jezdni pozostawionych przez maszyny rolnicze. Takie niedbalstwo może spowodować niebezpieczne sytuacje i doprowadzić do tragedii na drodze – mówi Marzena Pawlik z wołowskiej policji.

Policja apeluje

Nadchodzące miesiące to okres wzmożonych prac na roli. W czasie nich rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą sprzętu, częstym przejeżdżaniem dużymi maszynami przez drogi publiczne czy też prace na wysokościach. W ich trakcie zwróćmy szczególną uwagę na to, co robią nasze pociechy. Nie dajmy się zwieść rutynie i zawsze miejmy na oku bawiące się na podwórku dzieci.

Wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych dzieci do obsługi i prowadzenia maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne i narusza przepisy prawa o ruchu drogowym.

Przypominamy również o obowiązku uprzątnięcia z drogi pozostawionych przez maszyny zanieczyszczeń. Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzamy realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do osłabienia przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego. W myśl art. 91 KW za takie zachowanie grozi kara grzywny nawet do 1500 zł.

Funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołowie będą prowadzić także wzmożone kontrole ciągników rolniczych, a także ciągników z przyczepami, pod kątem ich stanu technicznego.

Ciągnik rolniczy wraz z załadowaną przyczepą, a czasem dwiema stanowi ogromne zagrożenie na drodze, nie tylko dla osoby, która nim kieruje, ale przede wszystkim dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Można sobie wyobrazić jak tragiczne mogłyby być skutki zdarzenia z udziałem tego typu pojazdu.