Rozpoczął się sezon motocyklowy. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Początek wiosny to szczególny czas dla miłośników jednośladów. Corocznie wielu motocyklistów wyczekuje pierwszych ciepłych dni, aby móc wyjechać na szosy i zaprezentować swoje maszyny – zarówno te większe dla doświadczonych kierowców, jak i te mniejsze dla osób rozpoczynających swoją przygodę z motocyklem. Bardzo ważne jest, aby być świadomym niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą kierowanie tego typu pojazdem.

Słońce na błękitnym niebie i coraz wyższa temperatura powietrza sprawiły, że na drogach naszego miasta i powiatu pojawili się miłośnicy jednośladów, których z roku na rok przybywa. Wiek nie ma znaczenia, liczy się zamiłowanie, a sama jazda na motocyklu sprawia wiele przyjemności.

Najważniejsze jednak, aby jazda ta była bezpieczna i zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza tymi dotyczącymi ograniczeń prędkości. Jej niedostosowanie do aktualnych warunków i brawura na drodze jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Pamiętajmy także, że jazda motocyklem wymaga od nas posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości i dostosować swoją jazdę do warunków panujących na drodze.

Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy innych pojazdów, którzy nie zawsze mają świadomość, że po drodze jeżdżą również miłośnicy jednośladów. Dlatego szczególnie uważnie należy spoglądać w lusterko. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są sami na drodze. Stosując te proste, ale skuteczne wskazówki uchronimy siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego przed przykrymi konsekwencjami.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach policjanci wołowskiej drogówki podczas pełnionych służb będą zwracać szczególną uwagę na miłośników “dwóch kółek”. Mundurowi będą służyć wszelką radą i pomocą na drodze. Natomiast w przypadkach ujawnienia niebezpiecznej jazdy, stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym będą stosować prawem przewidziane środki. Wszystko po to, aby rozpoczynający się właśnie sezon motocyklowy był bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.

st. sierż. Marzena Pawlik

KPP w Wołowie