Sport olimpijski w Wołowie. Rozmowa z dr. Leszkiem Kołtunem

Wołów odwiedzili ludzie świata sportu m.in. brązowy (ostatni) medalista olimpijski w boksie z Barcelony `92 Wojciech Bartnik. Powodem obecności olimpijczyka oraz prezesa Dolnośląskiego Okręgowego Związku Bokserskiego Mariusza Mazurka wraz ze swoim zastępcą ds. wyszkolenia, było zaproszenie przez burmistrza Dariusza Chmurę na ceremonię otwarcia nowej sali sportowej przy ul. Trzebnickiej 4 . Treningi Boksu, Taekwon-do oraz Yogi ma tam od niedawna Klub Sportów Walki AVASATARE.

Ceremonia otwarcia przebiegła w sportowym charakterze. Dokonano przecięcia wstęgi oraz można było można oglądać pokazy Taekwon-do w wykonaniu dzieci i młodzieży. Zaprezentowano pięcioro zawodników, którzy krótkim pokazem bokserskim zaprezentowali swój poziom formy,  przygotowując się do  najbliższych zawodów już w grudniu.

W trakcie otwarcia prezes KSW Avasatare Kamil Uchnast  wraz z trenerem sekcji bokserskiej Leszkiem Kołtunem, wręczyli podziękowania m.in dla Dariusza Chmury, Rafała Borzyńskiego i Bartosza Granata, sponsorów oraz wszystkim którzy zaangażowali się i wspierali tworzenie środowiska sportowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Wołowie.

Wideo z tego wydarzenia zobacz – tutaj

Rozmowa z Zawodowym Mistrzem Świata w Kick Boxingu dr. Leszkiem Kołtunem

Proszę powiedzieć dla kogo jest to miejsce przeznaczone? 

– Dla wszystkich: dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W sekcji Taekwon-do trenują 3 grupy wiekowe począwszy od dzieci  5 – 6 lat, a skończywszy na dorosłych. Sekcja Yogi składa się z grupy początkującej i zaawansowanej. W sekcji bokserskiej zapisy są od 12. roku życia. Istnieją dwie grupy bez podziału na wiek, tj. grupa zaawansowana oraz początkująca. Wszyscy się ze sobą świetnie integrują. Najmłodszy ma 13 lat, najstarszy lat 45.

 – Co czeka na młodych sportowców w tym miejscu? Zabawa, pasja czy macie większe wobec nich plany?

 – Marzeniem każdego trenera jest wychować mistrza w danej dziedzinie.  Oddanie każdego z nas jest całkowite. Cieszymy się, że rodzice ufają nam i oddają swoje dzieci w nasze ręce. Nie jest tajemnicą że osoba, która dużo się rusza, ma większą szansę być zdrowym. Aktywność pozwala nie tylko cieszyć się zgrabnym ciałem, ale przede wszystkim pomaga zbudować rusztowanie z mięśni, które ochroni stawy i kręgosłup przed przeciążeniami, bólem, urazami. Sport pozwala na trening zmysłu równowagi i koordynacji. Poprawia wydolność, dotlenia tkanki, wzmacnia kości, reguluje przemianę materii. Pozwala lepiej wykorzystać energię. Nie bez powodu aktywność fizyczna znajduje się w podstawie piramidy zdrowego żywienia.

Ja i chyba każdy z Wołowa oraz okolic marzy o swoim mistrzu olimpijskim. Stoczyłem ponad 200 walk i zdobyłem wszystkie praktycznie możliwe tytuły, to jednak zawsze brakowało mi tego największego tytułu jakim jest tytuł mistrza olimpijskiego. Po konsultacji z burmistrzem, podjęliśmy decyzję, że to Boks w Wołowie będzie tą dyscypliną co pozwoli młodym adeptom tego sportu, zdobyć największe osiągnięcia sportowe.

–  Nie byłoby tego miejsca gdyby nie ludzie, którzy pana wsparli. Komu zależało na tym, aby to miejsce powstało? 

-Liczba trenujących wciąż rosła i potrzebowaliśmy więcej miejsca. Na spotkaniu z Dariuszem Chmurą, Rafałem Borzyńskim oraz Bartoszem Granatem, którym zależy na dzieciach i młodzieży trenującej, jednogłośnie stwierdziliśmy, iż najlepszym miejscem dla sali sportów walki będzie były bar Relax. Położyliśmy maty, powiesiliśmy worki bokserskie i lustra, pracownicy OSIR-u pomogli nam w pracach remontowych, w trakcie montażu jest już ring bokserski i dzisiaj sala przypomina z prawdziwego zdarzenia profesjonalną i bezpieczną sale sportów walki, co znalazło ogromne uznanie Prezesa DOZB Mariusza Mazurka.

– Co w młodych ludziach rozwija ten rodzaj sportu.

-Sport kształtuje charakter, zamienia walkę w zdrową rywalizację, dodaje pewności siebie, sprawia przyjemność, wycisza, uczy wytrwałości i pokory, haruje, wzmacnia ciało, a przede wszystkim uczy osiągać cel i radzić sobie z porażką. Są to cechy, które nieodzownie przekładają się na pokonywanie trudności w późniejszym życiu dorosłym i radzenie sobie z nimi.

– Czy jest to drogi sport? Na co trzeba wydać pieniądze?

 -Nie ma ceny, która przekłada się na zdrowie naszych dzieci. Myślę że warto skorzystać z zajęć i przekonać się samemu jak warto brać w nich udział. Akurat te dziedziny sportu nie są kosztowne. W przypadku Taekwon-do to koszt doboku (stroju) a w boksie będzie trzeba zainwestować w rękawice. W Yoga – wygodne ubranie.

Ceremonia otwarcia sali do sportów walki był zapowiedzią marcowej gali boksu Polska – Niemcy, podczas której nasz kraj będzie reprezentowało pięcioro naszych zawodników z Wołowa. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy i będziemy informować na bieżąco w K.G.

Informacyjnie: Treningi Boksu odbywają w każdy poniedziałek i czwartek., Taekwon – do wtorki i czwartki,  Yoga zawsze w środę.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 883615364 lub 606 91 99 25.