Uważaj na swój rower!

Każdego roku w okresie wiosennym policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go “na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie czy klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery mogą zniknąć z każdego miejsca, nawet z własnych posesji.

– Powiedzenie “okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza – mówi st. sierż. Marzena Pawlik z KPP w Wołowie.  – W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Wystarczy mu kilka sekund, aby poradzić sobie z zabezpieczeniem, zwłaszcza takim, które kosztuje kilkanaście złotych.

Warto więc, do zaparkowania roweru, wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

Policjanci odradzają również przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku. Bardzo ważna jest ostrożność, kiedy wpuszczamy osoby na klatkę schodową.