Zaskoczenie! Czeka nas gorąca dogrywka

Mieszkańcy Wińska mają już wójta. W Wołowie i Brzegu Dolnym będzie natomiast dogrywka. Zapowiada się gorący bój o fotele burmistrzów.

W Wołowie w drugiej turze wyborów zmierza się Dariusz Chmura, aktualny burmistrz oraz Paweł Czarny, dyrektor zarządu dróg powiatowych. Chmura dostał 4461 głosów, a Czarny 3402. Obaj pokonali Łukasza Ciołka, na którego zagłosowało 1439 osób.

Obecnemu burmistrzowi zabrakło zaledwie 200 głosów, aby wygrać w pierwszej turze. Dariusz Chmura rządzi dwie kadencje, a w samorządzie jest od 1998 roku. Paweł Czarny to natomiast niespodzianka – mało znany w Wołowie kandydat nie był nigdy nawet radnym.  Pracuje na stanowisku dyrektora zarządu dróg powiatowych, gdzie został przyjęty przez byłego starostę Marka Gajosa. Z pewnością zjednoczył całe środowisko związane z poprzednim starostą, które nie wystawiało nawet swojego kandydata.

Podczas kampanii wyborczej, bój toczył się pomiędzy Dariuszem Chmurą, a Łukaszem Ciołkiem, można powiedzieć bratobójczy, bo obaj wywodzą się ze środowiska prawicowego. Czy teraz zjednoczą się przeciwko Czarnemu?

Łukasz Ciołek dziękuje wszystkim za oddane głosy, potwierdza, że druga tura Dariusza Chmury jest jest dla niego zaskoczeniem, ale jak mówi trzeba uszanować demokrację.

 

Brzeg Dolny. Nowe kontra stare

W Brzegu Dolnym walka toczyła się pomiędzy aż sześcioma kandydatami, więc druga tura była nieunikniona. Paweł Pirek, dotychczasowy zastępca burmistrza zdobył 46 proc. poparcia (3312 głosów). Jego oponenci – Katarzyna Uran 20 proc. (1477 głosów), Ireneusz Fura 17 proc. (1222 głosy), Marek Cukrowski 14 proc. (1038 głosy), Janusz Mazur – 115 głosów (2%), Marta Drabik z KWW Marty Drabik – 102 głosy (1%) – w sumie razem mają więcej głosów. Jeśli ich elektorat zjednoczy się i pójdzie przeciwko kandydatowi DiS-u, mogą teoretycznie przejąć władzę w gminie. Uran, podobnie jak w poprzednich wyborach, weszła do drugiej tury. To najmłodsza kandydatka, księgowa, kierownik filii urzędu pracy, która będzie teraz musiała zmierzyć się z emerytowanym nauczycielem, dyrektorem, który od 10 lat pełnił funkcję wiceburmistrza.

– Dziękuję za oddane na mnie głosy i proszę o zjednoczenie się ponad podziałami, aby dokonać zmian. Wzywam  Pawła Pirka na debatę. Chcę, abyśmy porozmawiali o Brzegu Dolnym.

Brzeg Dolny ewidentnie podzielony jest na pół. Ma tyle samo zwolenników DiS-u, jak i ich przeciwników. Czy mieszkańcy zmobilizują się i dokonają zmian po 30 lat rządzenia przez de facto tę samą grupę? Czy pozostawią ich przy władzy na kolejnych pięć lat? To już okaże się 4 listopada.

 

Wińsko. Panowie przegrali z panią wójt

W Wińsku nie będzie drugiej tury. Wójt Jolanta Krysowata-Zielnica pokonała konkurentów. Zagłosowało na nią 2 035 osób, co dało 50.37% głosów. Jej główny rywal – Dariusz Olejniczak uzyskał 25.02% głosów (1 011 głosów), a Adrian Wawrzyniak – 24.60% (994 głosów).