Nowoczesna pracownia endoskopii w DCO

Mijający rok przyniósł ogromne wyzwania i zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Mimo to, nieprzerwanie realizujemy ważne dla Dolnoślązaków inwestycje – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców

W Dolnośląskim Centrum Onkologii otwarto nową Pracownię Endoskopii. Inwestycja ma umożliwić pacjentom onkologicznym łatwiejszy i szybszy dostęp do kompleksowej diagnostyki endoskopowej. Koszt inwestycji to 570 tys. zł.

– Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią stale poszerzamy potencjał naszych szpitali. Skuteczna i powszechna profilaktyka to jedna z naszych najpotężniejszych broni w walce z nowotworami. Konsekwentnie rozwijamy nowoczesne lecznictwo onkologiczne – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Pracownia zlokalizowana jest w budynku Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej i będą w niej wykonywane w trybie ambulatoryjnym badania gastroskopii i kolonoskopii. Badania będą dostępne dla pacjentów leczonych w szpitalu w ramach umowy z NFZ.

– Inwestycja w nowoczesny sprzęt medyczny jest niezwykle istotna dla zapewnienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Badania endoskopowe są kluczowe jeśli chodzi o skuteczną diagnostykę wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. W ostatnim czasie we współpracy z DCO stworzyliśmy samorządowy program profilaktyki nowotworów jelita grubego, którego jednym z etapów jest właśnie kolonoskopia. Cieszę się, że to badanie będzie można teraz wykonać w nowoczesnych warunkach, które zapewnia pracownia – mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski

W ramach ministerialnego programu przesiewowego w pracowni będzie także wykonywany zabieg kolonoskopii. Jest to wczesna diagnostyka w kierunku nowotworów jelita grubego, a warunki w nowej pracowni pozwalają na komfortowe przygotowanie pacjentów do badań. Pracownia dysponuje nowoczesnym sprzętem endoskopowym oraz urządzeniami do automatycznego mycia i dezynfekowania endoskopów.