Policja: zadbaj o bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą

Nad bezpieczeństwem Dolnoślązaków wypoczywających nad wodą czuwają policjanci, w tym również policyjni wodniacy, którzy wykorzystując łodzie motorowe i inny sprzęt pływający, patrolują tereny, gdzie gromadzą się entuzjaści wodnej rekreacji.

– Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Dlatego musimy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich tym bardziej, że to właśnie od nas samych w głównej mierze ono zależy – mówi sierż. szt. Przemysław Ratajczyk.

Co roku podczas wakacji wiele osób traci życie, kąpiąc się w różnego rodzaju akwenach. Wielu z tych tragedii można by uniknąć, gdyby każdy miał na uwadze kilka podstawowych reguł związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

Policjanci niezmiennie apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich pływackich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Relaksując się nad wodą, respektujmy elementarne zasady bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

-Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń – mówią policjanci. – Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. W trosce o życie i zdrowie swoje oraz osób najbliższych kąpmy się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.

Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami ratować innych, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem i specjalistycznymi umiejętnościami w tym zakresie. Najczęściej  powodzenie działań ratunkowych zapewnić mogą wyłącznie wyszkolone służby, które są właściwie wyposażone, np. w rzutki ratownicze, które pozwalają bez ryzykowania własnym zdrowiem ściągnąć tonącą osobę na brzeg.