Projekt “Słodka Julka”, czyli stop cukrzycy

Projekt “Słodka Julka” ma na celu edukację dzieci i młodzieże, jak przeciwdziałać cukrzycy, chorobie XXI wieku, która sieje spustoszenie wśród nastolatków. Oparty jest na prawdziwej historii 8- letniej dziewczynki chorej na cukrzyce.

Akcja godna naśladowania, ruszyła w szkołach na terenie powiatu lubińskiego. – Moim marzeniem jest przenieść ją na teren powiatu wołowskiego- mówi Waldemar Sułek, wiceprezes Centrum Zdrowia Miedziowego w Lubienie.

Projekt “Słodka Julka” zainaugurowano 21 września w Szkole Podstawowej w Kościelcu. Dotyczy on szeroko rozumianej problematyki cukrzycy wśród dzieci. Głównymi jego adresatami są: uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz młodzi sportowcy Zagłębia Miedziowego. Partnerami w realizacji projektu są m.in.: dyrektorzy szkół podstawowych oraz kluby sportowe, a także środowisko samorządowców związane z tym regionem, odpowiedzialne za kreowanie polityki zdrowotnej.

Wstęp do projektu stanowi reportaż zrealizowany w szkole podstawowej z udziałem uczniów, wychowawczyni, Julki i jej mamy, w którym opowiedziana jest historia naznaczonego cukrzycą życia dziewczynki. Realizację projektu zaplanowano głównie w szkołach podstawowych i dla uczniów tych szkół.

Edukacja stanowi podstawowe i najistotniejsze przesłanie projektu. Zaplanowano popularyzację wiedzy o chorobie jaką jest cukrzyca, w jaki sposób manifestują się jej objawy, jak się przed nią chronić i w jaki sposób postępować w przypadku, gdy choroba już występuje u dziecka. Została w tym temacie przygotowana prelekcja, prezentowana podczas spotkań. W tym czasie specjaliści diabetolodzy prowadzą konsultacje indywidualne, pielęgniarki wykonują pomiar poziomu glukozy we krwi, a dietetycy badają skład ciała (tkankę tłuszczową, wodę, masę mięśniową). Rozdawane są  materiały edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego stylu życia.

Organizatorami projektu są: “MCZ” S.A., Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy, Fundacja Samodzielne.pl.

W jego realizację włączył się PHU “Lubinpex” Sp. z o.o., z JRGH. Przedsięwzięcie wspiera KGHM Polska Miedź S.A., Fundacja Polska Miedź oraz wielu innych partnerów.