Reklama

Polują i chronią zagrożone gatunki

03/11/2018 14:26
Rozmowa z prezesem Koła Łowieckiego ROKITA Wieńczysławem Femlakiem  -"Jaki Hubert taki sezon"- czy to powiedzenie się sprawdza?  -Nie, ponieważ polowanie hubertowskie jest innym polowaniem od pozostałych z tego względu, iż w tym dniu mamy dwa, najwyżej trzy pędzenia i wracamy na uroczystą odprawę i biesiadę. Efekty polowań czy to hubertowskich czy pozostałych są różne, jest dobrze, jeżeli w tym dniu Św. Hubert podaży i na pokocie znajduje się upolowana zwierzyna. - Łowiectwo to oprócz polowań dbałość o przyrodę, kultywowanie dobrych tradycji- jak te działania realizuje KŁ Rokita? - Koło w okresie wiosennym angażuje się w ochronę upraw i współpracuje z rolnikami, którzy mają na naszych obwodach swoje pola. Koło również angażuje się w reaktywację dolnobrzeskiej strzelnicy poprzez wykonywanie różnych prac na tym obiekcie wspólnie ze strzelcami. Na przełomie lutego i marca organizowana jest akcja wnyk, gdzie są sprawdzane miejsca, w których mogą znajdować się wnyki założone przez kłusowników. Kilku kolegów posiada rasowe psy myśliwskie, które wystawiają na ogólnopolskich wystawach i konkursach pracy. -  Dzień  Św. Huberta i związane z tym uroczystości rozpoczynają sezon polowań zbiorowych. Na jakie zwierzęta będzie można polować?  - Na polowaniach zbiorowych możemy polować na jelenie, daniele, dziki i wszelkiego rodzaju drapieżniki – lisy, borsuki, jenoty, kuny. - Część społeczeństwa ostro krytykuje środowiska myśliwych, ponieważ żal im dzikich zwierząt. Zarzucają wam bezlitosną rzeź dzikich zwierząt, czerpanie przyjemności z zabijania. Jak pan to skomentuje? -Jest to bardzo trudny i drażliwy temat. Tacy ludzie najczęściej nie posiadają podstawowej wiedzy na temat gospodarki łowieckiej i samego polowania, ponieważ nigdy na nim nie byli. Uważają, że mięso bierze się z supermarketu, a ktoś musi przecież te zwierzęta wyhodować, zabić, przetworzyć i dostarczyć na półki sklepowe. Zarzucają nam rzeź dzikich zwierząt, a jeżeli by nie myśliwi to dzisiaj w Polsce nie mielibyśmy wilka, żubra, bobra, cietrzewia. Bo to tylko dzięki ciężkiej pracy i wysiłkowi myśliwych te zwierzęta zamieszkują nasze lasy. Mimo, że polujemy to też chronimy zagrożone gatunki.  
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości