Reklama

3 miliony złotych na inwestycje podnoszące bezpieczeństwo. Skorzystają gminy z całego regionu

09/06/2022 10:16

Samorząd województwa dofinansuje w tym roku aż 27 projektów. Z pomocy skorzystają między innymi gminy Wińsko, Udanin i Wołów. Dzięki temu programowi w najbliższym czasie na terenie województwa powstanie wiele nowych chodników, przejść dla pieszych, zatok autobusowych, czy energooszczędnego oświetlenia.

Dotacje celowe, które samorząd województwa przekazuje w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej, to pieniądze na realizację zadań dotyczących podniesienia poziomu bezpieczeństwa drogowego. Należą one do zadań własnych danego samorządu terytorialnego. Gminy o niskich dochodach podatkowych mogą jednak liczyć na pomoc samorządu województwa.

fot. Z dofinansowań w ramach DFPR co roku korzystają gminy o niskich dochodach podatkowych (Fot.pixabay.com)

- Każde przekazane przez nas dofinansowanie to wsparcie projektu ważnego z punktu widzenia lokalnej społeczności. Dzięki tym inwestycjom poprawi się standard życia i podniesie bezpieczeństwo mieszkańców województwa. Dlatego każdego roku konsekwentnie pomagamy gminom w realizacji tych ważnych zadań – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Reklama

W tym roku o dofinansowanie w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej starało się 50 gmin. Dotacje celowe w łącznej kwocie 3 mln zł ostatecznie trafią do 27 z nich.

- Jako samorząd województwa przekazujemy samorządom lokalnym środki, które są dużym wsparciem w realizowaniu kluczowych inwestycji w mniejszych miejscowościach. Dzięki dofinansowaniu, gminy mają szansę na zrównoważony rozwój i poprawę standardu życia mieszkańców – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Reklama

fot. Środki można przeznaczać m.in. na budowę przejść dla pieszych i sygnalizacji, remonty dróg czy instalację oświetlenia (Fot.pixabay.com)

Dzięki tym dotacjom mieszkańcy gminy Wińsko już niedługo będą mogli korzystać z nowego chodnika i przejścia dla pieszych. Pojawią się tam także nowe lampy solarne LED i zmodernizowany zostanie parking. W Wołowie z udziałem dotacji gmina wybuduje trzy wyniesione przejścia dla pieszych (na ul. Komuny Paryskiej, Zwycięstwa i Szkolnej). Gmina Udanin pieniądze z tegorocznej edycji DFPR przeznaczy natomiast na podniesienie bezpieczeństwa drogowego na całym swoim obszarze.

Reklama

Zgodnie z regulaminem, w programu w przypadku pojawienia się oszczędności bądź zwiększenia puli środków przeznaczonych na realizację DFPR 2022, dotacja celowa zostanie przyznana także kolejnym gminom z listy rankingowej.

- Dzięki Dolnośląskiemu Funduszowi Pomocy Rozwojowej wspieramy gminy o najniższych dochodach własnych. Konkurs ten tym samym wpisuje się w realizację zasady równomiernego rozwoju całego województwa. Lokalne samorządy tę pomoc przeznaczają na poprawę bezpieczeństwa drogowego i wykonanie niezwykle potrzebnych, z punktu widzenia mieszkańców, projektów – mówi Aleksander Marek Skorupa, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Reklama

fot. Lokalni samorządowcy otrzymali dotacje i mogą przystępować do realizacji projektów. Na zdjęciu Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda oraz radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Piotr Karwan.

Lista dofinansowanych zadań:

  1. Bielawa - budowa parkingu wraz z ciągami pieszo-rowerowymi łączącymi go z Dolnośląskim Centrum Nauki Jazdy na Rowerze, Parkiem Miejskim oraz drogą gminną nr 117880 D (ul. Parkowa) i drogą powiatową nr 3007 D (ul. Wojska Polskiego) w Bielawie,

  2. Piława Górna - budowa odcinka chodnika w pasie drogi gminnej nr 118064D ulicy Kośmińskiej w Piławie Górnej,

    Reklama
  3. Bystrzyca Kłodzka - budowa oświetlenia drogowego ul. Willowa wraz z łącznikiem do ul. Strażackiej w miejscowości Bystrzyca Kłodzka,

  4. Kłodzko w. - remont dwóch obiektów mostowych pieszo-jezdnych nad rzeką Biała Lądecka we wsi Ołdrzychowice Kłodzkie,

  5. Szczytna - poprawa bezpieczeństwa drogowego w ramach przebudowy ul. Szpitalnej w Szczytnej,

  6. Lewin Kłodzki - poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Lewina Kłodzkiego poprzez przebudowę drogi gminnej,

  7. Międzylesie - budowa oświetlenia drogowego w Domaszkowie, ul. Górna, dz. 601/1,715 - ETAP-2 oraz budowa oświetlenia ulicznego w miejscowości Różanka,

    Reklama
  8. Jaworzyna Śląska - budowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 111240D w obrębie skrzyżowania ul. Towarowej w Jaworzynie Śląskiej,

  9. Stoszowice - poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez budowę i modernizację oświetlenia drogowego w miejscowości Lutomierz – Lutomierz Kolonia,

  10. Złoty Stok - poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez montaż oświetlenia na ul. H. Sienkiewicza w Złotym Stoku,

  11. Wińsko - podniesienie bezpieczeństwa drogowego poprzez wykonanie chodnika, wyniesionego przejścia dla pieszych, oświetlenia solarnego LED oraz modernizację parkingu z miejscem dla osób niepełnosprawnych przy Szkole Podstawowej w Orzeszkowie,

    Reklama
  12. Bierutów - dostawa i montaż drogowych lamp solarnych na terenie Miasta i Gminy Bierutów,

  13. Gryfów Śląski - budowa sygnalizacji przejścia dla pieszych przy ul. Kolejowej i modernizacja sygnalizacji przejścia dla pieszych przy ul. Uczniowskiej w Gryfowie Śląskim, w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa drogowego,

  14. Pielgrzymka - poprawa bezpieczeństwa uczniów z terenu Gminy Pielgrzymka poprzez budowę zatoki autobusowej, postojowej, chodnika oraz oznakowanego przejścia dla pieszych,

  15. Kowary - budowa dwóch bezpiecznych przejść oraz parkingu dla NSP i chodnika w Centrum Kowar,

    Reklama
  16. Chojnów m. - podniesienie poziomu bezpieczeństwa drogowego poprzez budowę oświetlenia drogowego wraz z rozbiórka istniejącego oświetlenia w ul. Paderewskiego w Chojnowie,

  17. Góra - wymiana nawierzchni drogi i chodników ul. Mickiewicza w m. Góra - etap II,

  18. Żmigród - rozwój infrastruktury rowerowej na terenie miasta Żmigród,

  19. Kudowa-Zdrój - Poprawa bezpieczeństwa drogowego w gminie Kudowa-Zdrój poprzez rozbudowę oświetlenia ulicznego na ulicach Poziomkowej i Tkackiej,

  20. Gaworzyce - poprawa bezpieczeństwa drogowego na terenie Gminy Gaworzyce poprzez przebudowę drogi gminnej – bezpieczna droga do szkoły,

    Reklama
  21. Przemków - poprawa bezpieczeństwa drogowego na terenie Gminy Przemków poprzez uzupełnienie oświetlenia ulicznego,

  22. Lubań - bezpieczniej w Gminie Lubań - budowa oświetlenia ulicznego,

  23. Cieszków - budowa chodnika na ul. Polnej w Cieszkowie,

  24. Udanin - Podniesienie bezpieczeństwa drogowego w roku 2022 na terenie Gminy Udanin,

  25. Olszyna - Oznakowanie dróg gminnych w gminie Olszyna,

  26. Siekierczyn - Budowa energooszczędnego oświetlenia na terenie gminy Siekierczyn,

  27. Wołów - Budowa trzech wyniesionych przejść dla pieszych w celu poprawy bezpieczeństwa przechodniów – ul. Komuny Paryskiej, Zwycięstwa i Szkolna w Wołowie.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości