Reklama

Dolnośląscy terytorialsi rozpoczynają cykl szkoleń

11/07/2020 15:01

3 lipca w struktury 16 Dolnośląskiej Brygady OT wstąpili kolejni ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności z wojskiem.
Dla 115 ochotników z Dolnego Śląska miniony piątek był wyjątkowy, tego dnia przekraczając bramę jednostki wojskowej przy ul. Hallera we Wrocławiu, spełnili swoje marzenia o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego.


Wraz ze zmianą modelu kontroli epidemii, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przywrócili szkolenia, które są  realizowane równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi. Powołanie ochotników jak i ich obecne szkolenie jest kontynuacją planu rozwoju formacji.

11 lipca do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie jest o 8 dni krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się 18 lipca przysięgą wojskową na poligonie w Żaganiu.

Reklama

Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem- informuje ppłk. Marek Czachor Dowódca 161. batalionu lekkiej piechoty.Wśród tych, którzy dołączyli do dolnośląskich terytorialsów są m.in. geolodzy, pielęgniarki, informatycy, programiści komputerowi, mechanicy samochodowi, lekarze, główne księgowe, prawnicy - cały przekrój społeczeństwa

Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.

Reklama

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.

Reklama

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kuriergmin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości