Wraz ze zmianą modelu kontroli epidemii, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przywrócili szkolenia, które są realizowane równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi. Powołanie ochotników jak i ich obecne szkolenie jest kontynuacją planu rozwoju formacji.
11 lipca do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie jest o 8 dni krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się 18 lipca przysięgą wojskową na poligonie w Żaganiu.
Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem- informuje ppłk. Marek Czachor Dowódca 161. batalionu lekkiej piechoty.Wśród tych, którzy dołączyli do dolnośląskich terytorialsów są m.in. geolodzy, pielęgniarki, informatycy, programiści komputerowi, mechanicy samochodowi, lekarze, główne księgowe, prawnicy - cały przekrój społeczeństwa
Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.
Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.
Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze